Voda z nových důlních vrtů u Oslavan by mohla pomoci v období sucha

Cílem dvou průzkumných vrtů v blízkosti bývalého dolu Františka v Padochově, což je místní část města Oslavany, je ověřit potenciál a kvalitu důlních vod, které mohou pomoci v období sucha. Testy, které zatím přinášejí nadějné výsledky, by měly být hotové v polovině dubna, informoval Krajský úřad Jihomoravského kraje. Na projekt Potenciál využití nových zdrojů pitné vody v bývalém dobývacím prostoru Rosicko – Oslavanské uhelné pánve přispěl kraj Svazku vodovodů a kanalizací Ivančice částkou 290 000 korun.

Na konci loňského října se začalo prostřednictvím dvou nových vrtů zkoumat množství podzemní vody a její následné využití. Na základě hydrodynamických zkoušek byla odborníky prozatím vypočtena hodnota přípustného odběru vody pro nově zbudované vrty ve výši 3,5l/s, u druhého 2,6l/s.

První testy prokázaly dostatek vody

„První testy přinesly zajímavá čísla a prokázaly, že podzemní vody je dostatek. Proto byly 8. března zahájeny dlouhodobé čerpací zkoušky s předpokládanou délkou trvání 33 dnů. Bude se samozřejmě sledovat i vliv na okolní vrty, které jsou jedním z vodních zdrojů pro město Zbýšov. Musíme také vyhodnotit, jestli je voda v pořádku – zda neobsahuje nadlimitní množství síranů, chloridů a dalších látek,“ vysvětlil Jan Zámečník, náměstek jihomoravského hejtmana pro regionální rozvoj.

V případě, že dlouhodobé čerpací zkoušky potvrdí dostatek podzemní vody a odběr a případná úprava vody se ekonomicky vyplatí, budou rovnou následovat kolaudace průzkumných vrtů na trvalé vodní zdroje.

Pokud by kvalita neumožňovala použití pro vodu pitnou, můžeme ji využít na zalívání zeleně nebo jako užitkovou. A ušetříme pitnou vodu ze stávajících zdrojů, která se dosud pro tyto účely běžně používá,“ doplnil Jan Zámečník.*

/zr/

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down