Autor
Kategorie:
Téma měsíce

Vozidla DAF pro komunální aplikace

Nizozemský výrobce nákladních vozidel DAF je vnímán zejména jako výrobce špičkových tahačů pro dálkovou přepravu.

Tahač XF105 je již několik let za sebou jedničkou ve své kategorii v Evropské unii i v České republice. Ve stínu tohoto úspěchu však neprávem stojí nabídka vozidel DAF pro ostatní aplikace. Snad neexistuje obor, pro který by DAF nedokázal postavit správné vozidlo a navrhnout zákazníkovi to pravé dopravní řešení.

Je tomu tak i v komunálním sektoru. Pro lehké aplikace je nabízena základní řada LF. Vozidla LF45 a LF55 (6-19 t celkové hmotnosti) se v komunálním segmentu uplatňují zejména jako lehké sklápěče a natahováky kontejnerů.


Speciálním podvozkem navrženým pro montáž zametací nástavby disponuje vozidlo FA LF55 Sweeper. Jeho předností je umístění, nádrže kapaliny AdBlue, tlumiče výfuku a katalyzátoru za kabinou, takže obě strany podvozku jsou volné pro montáž zametacích kartáčů, trysek na čištění ulic a dalšího příslušenství nástavby. Také palivová nádrž je umístěna v zadním převisu vozidla.

Všechna vozidla řady LF jsou dostupná v provedení EEV (vozidla šetrná k životnímu prostředí), takže centra měst, kde často operují, nejsou zatížena výfukovými emisemi. Celou řadu LF doplňuje mimořádně ekologické vozidlo LF Hybrid, které ke svému pohonu využívá kombinaci spalovacího motoru a elektromotoru. Je tedy vhodné pro provoz v centrech měst při úspoře paliva 15-20 % v závislosti na typu provozu.

Pro náročnější aplikace, jako jsou vozidla pro svoz odpadu, sklápěčky, těžké natahováky kontejnerů, fekální vozidla, vozidla pro čištění kanalizací a další, je vhodná univerzální řada CF. Dodává se s třemi různými typy kabin, třemi objemovými variantami motorů s výkony od 250 do 510 k a s různými konfiguracemi podvozků se dvěma, třemi nebo čtyřmi nápravami, kdy jedna nebo dvě nápravy jsou poháněné. Nápravy mohou být s jednomontáží nebo dvojmontáží, vodicí nebo vlečené řízené nebo neřízené.

Řada CF je dostupná s širokým výběrem výkonných pomocných pohonů pro externí zařízení. Minulý rok byl představen podvozek CF85 8×2 se třemi řízenými nápravami a jednou poháněnou. I přes úctyhodné rozměry vozidla je manévrování s ním hračkou i ve stísněných uličkách měst nebo na úzkých silnicích Vysočiny. Stejně jako řada LF, tak všechna vozidla řady CF mohou být v provedení EEV, kdy snížení emisí pevných částic je téměř až o třetinu nižší oproti emisní normě Euro 5

DAF tedy nejsou jen tahače, je to celá řada vozidel vhodná pro všechny obory. A komunální sektor nevyjímaje.

 

V univerzální řadě CF najdete i vozidla pro svoz komunálního odpadu.

FOTO: ARCHIV

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *