Všesokolský slet přitahuje tisíce turistů: Praha jako centrum mezinárodního zájmu

Už zítra, v pátek 5. června, končící XVII. ročník Všesokolského sletu v Praze přitahuje, stejně jako ty předchozí, tisíce návštěvníků z celého světa. Významně tak přispívá k oživení cestovního ruchu jak v hlavním městě, tak v přilehlých regionech. Tradiční událost, která se koná každých šest let, propaguje nejen bohatou sokolskou tradici, ale generuje také výrazné ekonomické přínosy pro místní podnikatele a obecně celý sektor cestovního ruchu.

* Obsazenost ubytovacích zařízení. Podle dostupných aktuálních údajů dosahuje obsazenost hotelů a ubytovacích zařízení v Praze v období 1.–5. 7. 2024 úrovně 60 %, přičemž průměrná cena za pokoj a noc činí 3482 Kč. O víkendu 5. až 7. července 2024 se očekává obsazenost 55 % s průměrnou cenou za pokoj 4276 Kč​​. Pro srovnání – loni ve stejném období bylo v Praze během prvního červencového pracovního týdne obsazeno necelých 57 % tamních hromadných ubytovacích zařízení, což je o 3 % méně než letos. A nižší byla i průměrná cena za pokoj - 2971 Kč. Během prvního červencového víkendu 2023 hosté obsadili 44 % ubytovacích kapacit v hlavním městě (o 11 % méně než letos). Průměrná cena za pokoj a noc byla  o zhruba 600 korun nižší - 3652 Kč.

Všesokolský slet je ukázkovým příkladem toho, jak mohou tradiční kulturní a sportovní události podpořit cestovní ruch. Díky této akci přijíždějí do Prahy tisíce návštěvníků, kteří objevují krásy našeho hlavního města a významně přispívají k jeho ekonomickému růstu,“ říká ředitel České centrály cestovního ruchu – CzechTourism František Reismüller a dodává: „Zároveň jde o událost s pozitivním dopadem nejen na ekonomiku metropole, ale také okolních regionů, kam turisté často vyrážejí a poznávají tak i méně známá místa. Benefity tak získávají i další tuzemské kraje.“

* Ekonomické přínosy a návštěvnost. V rámci minulého ročníku Všesokolského sletu v roce 2018 do Česka dorazilo 39 tisíc návštěvníků, z toho 31 200 ve věku 18+. Finanční efekt tehdejší akce dosáhl 75,1 mil. korun. Významná část účastníků pocházela z jiných částí Česka (60 %) a také ze zahraničí (9 %)​​. Před šesti lety činily průměrné denní výdaje na osobu v případě zahraničních turistů 1714 korun, u mimopražských 527 korun. Návštěvníci Všesokolského sletu z Prahy pak denně utratili 232 koruny na osobu. Dá se předpokládat, že tyto částky, i s ohledem na vývoj cen, budou letos obdobné nebo vyšší.  

* Všesokolský slet jako magnet pro turisty. V roce 2018 byl Všesokolský slet hlavním důvodem účasti pro 79 % návštěvníků z Prahy, 87 % mimopražských účastníků a 68 % zahraničních turistů. Tato sportovní a kulturní událost se tak stala hlavním motivem pro cestu do české metropole, což potvrzuje její klíčovou roli v podpoře turismu​​. Hlavním důvodem pro účast na Všesokolském sletu je členství v Sokole, ale také fakt, že jde o akci určenou celým rodinám.

* Pozitivní hodnocení a vysoká návratnost. Všesokolský slet před šesti lety hodnotili návštěvníci vesměs pozitivně. Více než 85 % z nich tehdy označilo akci za jedinečnou a skvělou. Významná část dotázaných také uvedla, že příště přijede znovu. Řečeno čísly: 45 % návštěvníků z Prahy, 65 % mimopražských a 30 % zahraničních návštěvníků deklarovalo, že se na tuto akci vrátí v rámci letošního ročníku.​​

* Délka pobytu. Průměrná délka pobytu v Praze se během Všesokolského sletu pohybuje u mimopražských návštěvníků kolem 4,23 nocí (5,23 dní) a u zahraničních turistů činí dokonce 4,74 noci (5,74 dní). To znamená, že kromě návštěvy akce samotné zůstávají v Praze déle, čímž přispívají k vyšší ekonomické aktivitě ve městě​. Našinci se nejčastěji ubytovávají jednak v zařízeních pro účastníky sletu, ale také v hotelích, penzionech nebo v soukromí. Zahraniční hosté a cvičenci pak preferují hotely či penziony, ale i pobyt u příbuzných či známých.

Všesokolský slet patří mezi tahouny cestovního ruchu v Praze i okolních regionech. Každý ročník přitahuje tisíce návštěvníků, kteří přispívají k ekonomickému rozvoji a oživení místních podniků. Tato akce je také v souladu s filosofií, kterou CzechTourism využívá ve svých kampaních. Tedy, že Česko je tou pravou destinací pro aktivní odpočinek a sportovní vyžití,“ uzavírá vedoucí Institutu turismu České centrály cestovního ruchu – CzechTourism Petr Janeček.*

Pozn.: Hodnocení akce, včetně údajů o útratě a délce pobytu, vychází z průzkumu v roce 2018.

/zr/

Ilustrační foto nahoře: archiv agentury CzechTourism - www.kudyznudy.cz

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down