Autor
Kategorie:
Různé

Vyjednávání o změnách RUD nechybí dramatičnost

ČESKÉ HEŘMANICE »Paní poslankyně, pane poslanče, pane senátore, podpoříte novelu zákona o rozpočtovém určení daní (RUD), která vzešla z dílny Ministerstva financí ČR?« Na jednoznačně formulovaný dotaz v závěru loňského listopadu kladně odpověděli Václav Cempírek (poslanec za TOP 09 a Starosty), Jan...

ČESKÉ HEŘMANICE

»Paní poslankyně, pane poslanče, pane senátore, podpoříte novelu zákona o rozpočtovém určení daní (RUD), která vzešla z dílny Ministerstva financí ČR?« Na jednoznačně formulovaný dotaz v závěru loňského listopadu kladně odpověděli Václav Cempírek (poslanec za TOP 09 a Starosty), Jan Chvojka (poslanec za ČSSD), Jaroslav Martinů (poslanec za ODS), Květa Matušovská (poslankyně za KSČM), Václav Neubauer (poslanec za ČSSD), Miroslav Petráň (poslanec za VV), Petr Šilar (senátor za KDU-ČSL) a Josef Cogan (poslanec za TOP 09 a Starosty).

Stalo se tak v Českých Heřmanicích na setkání starostek a starostů i dalších představitelů obcí zapojených v Pardubickém kraji do činnosti Sdružení místních samospráv (SMS) ČR se zákonodárci, kteří v tomto regionu získali svůj mandát (poslanec Josef Cogan se setkání účastnil jako host z Královéhradeckého kraje).

Zatímco vládní koalice se teprve domlouvá na kompromisním znění návrhu zákona o RUD, jehož projednání kvůli tomu v prosinci odložila vláda, v regionech si zejména menší obce již čile zavazují »své« poslance a senátory, aby hlasovali pro návrh zákona z dílny Ministerstva financí. Také ze setkání v Českých Heřmanicích, jak připomíná web SMS ČR (www.smscr.cz), vzešlo usnesení, podle něhož účastníci akce podporují přijetí novely zákona o RUD navržené Ministerstvem financí a žádají zákonodárce, aby se zasadili o její urychlené přijetí a při hlasování schválili novelu v nezměněném znění s účinností již od 1. 1. 2013.

Setkání moderovala starostka Morašic (okr. Svitavy) Hana Štěpánová, členka předsednictva SMS ČR. Na dotaz Moderní obce uvedla, že už nynější znění ministerského návrhu zákona o RUD je pro Sdružení místních samospráv velkým kompromisem. »Návrh totiž počítá s tím, že v rámci RUD budou příjmy na jednoho obyvatele Prahy třikrát vyšší než v „nejchudších“ obcích České republiky. Původně jsme však v SMS požadovali, aby šlo pouze o 2,5násobek,« upozornila starostka Morašic na Svitavsku. Podle jejích slov jsou po poslední úpravě RUD na tom s průměrnými příjmy na hlavu nejhůře obce na dně tzv. U křivky, mezi něž se svými 700 obyvateli patří i Morašice. »Řešením pro tato sídla není jednorázová, byť 300milionová pomoc státu, jak se navrhovalo např. při projednávání zákona o státním rozpočtu na rok 2012,« konstatovala Hana Štěpánová, »ale zavedení transparentního systému, který těmto obcím zvýší jejich příjmy a umožní jim dlouhodobé plánování svého rozvoje.«

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *