01.01.1970 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Vypínat pouliční světla po půlnoci?

Veřejné osvětlení slouží v řadě obcí a měst čtyři i více desítek let. I když stav pouličních světel a rozvodů by si zasloužil komplexní rekonstrukci, v rozpočtech se mnohde najdou peníze jen na dílčí opravy.

Podle Leoše Hanniga, starosty Vápenné na Jesenicku, jde o závažný problém: "Setkávám se s ním nejen v naší obci, ale i v celém Olomouckém kraji, kde působím ve funkci předsedy komise pro rozvoj venkova a zemědělství při radě kraje. Je pravdou, že mnohé obce našly peníze na pasportizaci, která ukázala, v jakém stavu se osvětlení nachází."

NA REKONSTRUKCI PENÍZE CHYBĚJÍ

Ve Vápenné za pasportizaci včetně projektové dokumentace ke stavebnímu řízení zaplatili zhruba 100 tisíc korun. Součástí dokumentace je i kompletní projekt rekonstrukce veřejného osvětlení. Část již zrealizovali a nyní hledají další finanční prostředky.

"V ulicích, kde již máme nové izolované rozvody a nová světla, se snížila spotřeba elektrické energie," pochvaluje si Leoš Hannig. "Nainstalovali jsme předřadníky, které regulují úroveň svítivosti a tím snižují spotřebu elektrické energie u svítidel. Její pokles v nočních hodinách lidské oko nezaznamená," dodal starosta Vápenné. "Komplexní obnovu veřejného osvětlení chceme uskutečnit co nejdříve. Už i proto, že v Jeseníkách často silně fouká vítr a když se na zastaralé části sítě neizolované vodiče zkříží, přestane svítit celá obec."

FINANČNÍ PODPORA OD STÁTU

Ve Vápenné usilují o získání dotace na dokončení kompletní výměny svítidel a vodičů, jako se to v minulém období podařilo například radním v Jičíně, Náchodě nebo obci Vavřinec.

"Prostřednictvím Státního programu na podporu úspor energie a využití obnovitelných zdrojů energie je již několik let poskytována z rozpočtu Ministerstva průmyslu a obchodu podpora na snížení energetické náročnosti osvětlovacích soustav," uvedl Miroslav Dostál, zástupce ředitele České energetické agentury. "Je možné získat podporu nejvíce do 30 % nákladů v maximální výši 3 mil. Kč. Obce a města se ale musí zaručit dosažením minimálně 25 % úspory energie. Protože to je investice s delší dobou návratnosti (zhruba 10 až 20 let), doporučuji zpracovat nejprve energetický audit. Neméně důležitý je výběr kvalitního dodavatele, kdy v nabídkách nemusí být jednoznačně nejdůležitější pouze cena dodávky, ale i záruky a reference," doplnil Miroslav Dostál.

VYPNUTÁ SVĚTLA NAHRÁVAJÍ ZLODĚJŮM

V Oskavě na Šumpersku, obci s 1500 obyvateli, jsou rodinné domky rozsety v tak velkých vzdálenostech, že délka veřejného osvětlení činí 20 kilometrů. "Část rozvodů jsme již rekonstruovali," konstatoval Radomil Brada, starosta obce Oskava. "V místních lokalitách, kde zatím slouží staré vedení, vypínáme světla od půlnoci do čtyř ráno. Uvědomujeme si, že to je provizorní řešení. V obecním zastupitelstvu urychleně hledáme partnera, který by nám veřejné osvětlení rekonstruoval, avšak za výhodných splátkových podmínek," dodal starosta.

O nočním vypínání světel uvažovali také v Břidličné na Rýmařovsku. Nakonec ale tento způsob úspor zavrhli. Podle starosty Miroslava Volka nahrává totiž různým zlodějíčkům. Zvláště na Rýmařovsku, kde je vysoká nezaměstnanost, si někteří lidé vylepšují sociální situaci sběrem barevného kovu a dalších surovin. Hluboká temná noc lapkům vyhovuje.

"My musíme jít jinou cestou," míní starosta. "Pouliční světla, která jsou v některých částech města v provozu více než čtyři desítky let, volají po výměně. Zastupitelstvo by se tedy mělo rozhodnout, zda uvolní finanční prostředky na pasportizaci a na základě ní pak hledat řešení této neuspokojivé situace."

PRONÁJEM A SPLÁTKOVÝ KALENDÁŘ

Do rekonstrukce veřejného osvětlení se začaly zapojovat i domácí firmy. Na severní a střední Moravě získává dominantní postavení Energetika Vítkovice, která díky svému odbornému a finančnímu zázemí obecní osvětlení rekonstruuje většinou na vlastní náklady. Například v Mokrých Lazcích na Opavsku, kde rekonstrukce přišla na necelý jeden milión korun, ji obec investorovi splácí v předem dohodnutých ročních splátkách po dobu pěti let.

"Je to výhodné, protože energetici se v rámci uzavřených smluv starají také o provoz 159 pouličních světel," vysvětloval Jaromír Halfar, starosta Mokrých Lazců.

Podobnou zkušenost má Herbert Pavera, starosta Bolatic: "Než jsme dali 310 pouličních světel včetně rozvodů do pronájmu, za provoz a opravy jsme zaplatili zhruba 750 tisíc korun za rok. Loni, kdy jsme navíc uhradili z obecního rozpočtu instalaci dalších 25 pouličních světel, představovaly výdaje 430 tisíc korun. V ceně jsou zakalkulovány i náklady za prosvícenou elektrickou energii a také náklady na opravy, které energetici podle potřeby operativně zajišťují."

REGULÁTORY VÝZNAMNĚ ŠETŘÍ NÁKLADY

Elektrikář František Hýbl je starostou obce Hoštejn se 450 obyvateli, která se nachází na hranici Olomouckého a Pardubického kraje. Dříve vyměňoval vadné výbojky, tlumivky, kabely a zajišťoval údržbu na osvětlovacích tělesech sám. Pomáhalo mu pár kolegů z obce. Kvůli úsporám vypínal od 23 do 3.30 hodin ráno osvětlení osazené sodíkovými a rtuťovými výbojkami o příkonu 250 W a 125 W.

"I přesto náklady byly vysoké a navíc technický stav osvětlení se stále zhoršoval," vzpomíná František Hýbl. "Proto jsme se rozhodli pro kompletní rekonstrukci. Stála nás 429 tisíc korun a tuto částku splácíme po dobu pěti let. V obci dnes máme 80 světelných bodů. Osvětlení jsme rozšířili i na další komunikace, které dříve byly bez pouličních lamp. Nasvítili jsme také kostel. Zatímco dříve příkon svítidel činil zhruba 18 kWh, dnes se pohybuje kolem 7 kWh. Další energii šetří napěťová regulace, která se zapíná ve 23 hodin a vypíná ve čtyři ráno. Podle propočtů odborníků se regulací dá ušetřit až 18 % nákladů na elektrickou energii. Kolik to bude v naší malé obci, se ukáže až po roce provozu," uzavřel starosta.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down