15.01.2016 | 11:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

V sobotu bude v Praze odhalen památník Jana Palacha

Památník Jana Palacha na Alšově nábřeží bude odhalen v Praze. Stane se tak v den výročí upálení Jana Palacha, v sobotu 16. ledna 2016. Slavnostní odhalení proběhne při příležitosti 47 let od jeho sebeupálení na protest proti potlačování svobod a násilné okupaci sovětskými vojsky od jejich vpádu v srpnu 1968.

„Jsem opravdu nadšená. Téměř po šesti letech se městu podařilo umístit památník Jana Palacha, který Praze věnoval John Heyduk. S přípravami na umístění se začalo v minulém volebním období. Jsem ráda, že se po dlouhé době v Praze umístí do veřejného prostoru dvě sochy s tak zásadní symbolikou pro naši historii. Pokud se památník Jana Palacha na Alšově nábřeží stane součástí veřejného prostranství a důvodem k zastavení a zamyšlení se, jistě splní svůj účel,“ okomentovala primátorka Adriana Krnáčová.

Při odhalení památníku přečte báseň Pohřeb Jana Palacha na půdě FF UK autor David Shapiro. Slavnostní akt doprovází řada souvisejících akcí. Například výstava Galerie hl. m. Prahy dokumentující realizaci díla v USA a v ČR, která ve vestibulu Filozofické fakulty UK potrvá do 31. ledna 2016.

Objekt je první plastikou od Johna Hejduka trvale umístěnou ve veřejném prostranství na světě. „Jedná se po dlouhé době o nejvýznamnější realizaci uměleckého díla národního dosahu ve veřejném prostoru města,“ komentoval umístění památníku ředitel Institutu plánování a rozvoje hl. m. Prahy Petr Hlaváček.

Poprvé bylo dílo Dům syna, dům matky realizováno v letech 1986-1990 skupinou studentů Georgia Institute of Technology v Atlantě pod vedením Jamese Williamsona. Objekty byly umístěny v hale institutu. Druhou realizaci díla John Hejduk věnoval Václavu Havlovi a československému lidu v roce 1991. Stavby byly z Pražského hradu po roce 2000 pro zchátralý stav odstraněny. Představené dílo je tak v pořadí třetí realizací.

 

Umístění objektů je dílem ateliéru MCA architektů Miroslava Cikána a Pavly Melkové ve spolupráci s architektem Václavem Králíčkem. Koncept vychází z myšlenky situování děl na Alšově nábřeží, jež byla součástí studie Palachova náměstí architekta Václava Králíčka, která vzešla ze soutěže konané v roce 2002. Realizací byla pověřena v roce 2014 Galerie hlavního města Prahy pod vedením ředitelky Magdaleny Juříkové, kurátorkou byla Marie Foltýnová. Autorský dohled prováděl James Williamson (jako u první i druhé realizace) ve spolupráci s architektem Miroslavem Cikánem. Prováděcí dokumentaci zhotovil architektonický ateliér MCA, který navrhl i celkovou úpravu jižní části Alšova nábřeží. Stavby z nerezové oceli (Dům syna) a z cortenu (Dům matky) vyrobila firma KRUNTORÁD metal design z Chotěboře.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down