Vysočinu čeká velký úklid odpadků

Na Vysočině bude příští měsíc sbírat odhozené odpadky přes 30 000 dobrovolníků, podobný počet jako před rokem. Uklízet budou v celém kraji u silnic a na veřejných prostranstvích od 8. do 21. dubna. Akce Čistá Vysočina bude popatnácté, informoval kraj na webu. Vloni jeho účastníci posbírali 66 tun odpadků.

"Dobrovolníci se nám generují z řad žáků, studentů a jejich učitelů, členů různých spolků, nadšenců a dobrovolníků z firem i organizací, úřadů, ale i spolků dobrovolných hasičů," uvedla náměstkyně hejtmana Hana Hajnová. Sběračů se letos přihlásilo 30 400, projdou zhruba kolem 1600 kilometrů vozovek. Dostanou pytle na odpadky a reflexní vesty. Posbíraný odpad odvezou silničáři. V roce 2022 podle krajské statistiky čistilo silniční příkopy na Vysočině 26 000 lidí. Odpadu sebrali přes 70 tun.

Další úklidy

Další úklid v přírodě 13. dubna se bude týkat břehů Sázavy na Havlíčkobrodsku. Akci Čistá řeka Sázava na Vysočině organizuje místní akční skupina Královská stezka, bude počtrnácté. Přihlásilo se okolo 700 dobrovolníků, mezi nimi havlíčkobrodské a světelské školy a různé spolky, uvedla koordinátorka Lucie Šulcová. Vloni se u řeky mezi Havlíčkovým Brodem a Chřenovicemi na pomezí Vysočiny a Středočeského kraje našlo 800 kilogramů odpadu. Podle Šulcové teď mohla jejich větší množství vyplavit nedávná velká voda.

Zájemci si mohou vybrat některý z pěti úseků. Vycházet se bude z Dobré nad Sázavou, Ledče nad Sázavou, Okrouhlice, Perknova a Smrčné.*

ev /Zdroj: ČTK/

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down