Autor
Kategorie:
Různé

Vysočinu ovládli mladí sportovci ze všech krajů

Kraj Vysočina se ve dnech 19.-24. ledna úspěšně zhostil pořadatelské role pro letošní Hry VI. zimní olympiády dětí a mládeže ČR (ZODM). Ty jsou jako projekt Českého olympijského výboru republikovou soutěží krajských reprezentací v kategoriích mladších a starších žáků a žákyň ze všech 14 krajů ČR....

Kraj Vysočina se ve dnech 19.-24. ledna úspěšně zhostil pořadatelské role pro letošní Hry VI. zimní olympiády dětí a mládeže ČR (ZODM). Ty jsou jako projekt Českého olympijského výboru republikovou soutěží krajských reprezentací v kategoriích mladších a starších žáků a žákyň ze všech 14 krajů ČR.

»Bez ohledu na to, jak dlouhou cestu budete muset na Vysočinu absolvovat, a bez ohledu na to, jak dopadne celkové hodnocení olympiády, rád bych vám popřál fair play zápasy, správnou volbu při taktizování a především vzájemný respekt. Vyhrát může opravdu jen jeden, ale útěchou poraženého je jeho příští vítězství,« ještě před zahájením Her VI. zimní olympiády dětí a mládeže ČR vzkázal jejich účastníkům hejtman Kraje Vysočina Jiří Běhounek.

Kraji Vysočina v pořadatelství závodů a soutěží pro více než tisícovku mladých sportovců úspěšně sekundovala spolupořádající města Havlíčkův Brod, Jihlava, Nové Město na Moravě, Velké Meziříčí a Žďár nad Sázavou. Zahajovací ceremoniál ZODM sledovaly na zimním stadionu Kotlina v Havlíčkově Brodě více než čtyři tisícovky lidí. Zájem diváků přímo v hledišti a také internetových uživatelů předčil veškerá očekávání.

Hry VI. zimní olympiády dětí a mládeže ČR zahrnovaly sportovní a kulturní soutěže v jednotlivých věkových kategoriích. Sportovní část sestávala z osmi zimních sportů (alpské lyžování, běžecké lyžování, biatlon, lední hokej, lyžařský orientační běh, krasobruslení, rychlobruslení a snowboarding). Kulturní část obsahovala soutěž ve hře na akordeon a korespondenční výtvarnou soutěž na téma Sport je radost.

V bodovém hodnocení výsledků reprezentací jednotlivých krajů (včetně kulturních soutěží) zvítězil Liberecký kraj (253 bodů, 15 zlatých, 13 stříbrných a 10 bronzových medailí v individuálních i týmových sportech) před Jihočeským krajem (164; 11, 4, 9) a Jihomoravským krajem (138; 5, 5, 8). Domácí Kraj Vysočina v celkovém bodovém hodnocení obsadil čtvrtou příčku (135; 4, 9, 7). Zlatou tečku pro Vysočinu přineslo závěrečné finále hokejového turnaje, v němž krajský tým trenérů Jungwirtha a Sobotky porazil výběr Prahy 9:3, a to zejména díky skvělému výkonu v první třetině, kterou vyhrál 5:0.

Příští Hry VII. letní olympiády dětí a mládeže v roce 2015 se uskuteční napřesrok v Plzeňském kraji.

Ve finálě hokejového turnaje ZODM zvítězili hráči Vysočiny nad hokejisty Prahy.

FOTO: ARCHIV

Ke 2. místu Jihočechů významně přispěl i rychlobruslař Martin Beránek ziskem dvou zlatých medailí.

FOTO: JIŘÍ VOŘÍŠEK

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *