Výstava Pražští hasiči nového tisíciletí oceňuje mimořádnou práci tohoto záchranného sboru

Od založení  pražského hasičského profesionálního sboru již uplynulo úctyhodných 170 let  a při této příležitosti se  letos koná několik symbolických akcí. Jednou z nich je jedinečná výstava fotografií nazvaná Pražští hasiči nového tisíciletí, která byla zahájena ve středu 31. května na pražském Rašínově nábřeží.

Výstava mapuje uplynulých 22 let činnosti hasičů v Praze a návštěvníky provede zajímavými událostmi za poslední dvě dekády. Ukáže profesionální hasiče jako moderní sbor, který chrání Prahu už 170 let. Návštěvníci se například dozvědí, že hasiči absolvují několik tisíc zásahů ročně, ať už se jedná o banálnější případy, nebo o ty s fatálnějšími následky.

K vidění jsou pohledy nejen ze zásahů při požárech objektů, ale také např. při ničivých povodních z roku 2002, kdy se hasiči museli připravovat na příchod povodňové vlny. To, o jak mimořádnou práci se hasiči den co den zasazují, ukáže například i série obrázků ze záchrany tonoucího se koně, pod kterým se v zimě roku 2004 prolomil led. Neméně významný byl i rok nadcházející, v němž lehlo popelem dřevěné divadlo v areálu Výstaviště v Holešovicích a škody se tehdy vyšplhaly na 23 miliónů korun. Mimořádně náročnou zkouškou pražští hasiči prošli v roce 2009, kdy došlo ke zřícení čtyř stropů a sesunutí celého vnitrobloku jednoho z objektů v Soukenické ulici v Praze 1. Výstava nabízí i pohled pod pokličku každodenního života, zobrazuje například to, jak se hasiči udržují v kondici a trénují svoji psychickou i fyzickou odolnost. To a mnoho dalšího na vás bude čekat, když zavítáte na pražskou náplavku Rašínova nábřeží.

„Vystavené fotografie ukazují, jak náročné, záslužné a různorodé je povolání pražského hasiče. Je na místě jim všem za profesionální službu, při níž každý den zachraňují životy i majetek Pražanů, vyjádřit obdiv a poděkování. I díky nim je Praha bezpečným městem,“ říká primátor Prahy Bohuslav Svoboda.

„Hasičský záchranný sbor hlavního města Prahy slaví významné výročí od svého založení. Již 170 let chráníme toto město a jsme nejstarší profesionální sbor v českých zemích. Chceme touto výstavou přiblížit poslední dvě dekády naší historie. Ukázat, že jsme moderní sbor, který se neustále vyvíjí a zlepšuje. Připomenout nedávné milníky našeho sboru, které si mnozí budou pamatovat a našim současným i bývalým kolegům připomenou společnou historii,“ doplňuje ředitel HZS hl. m. Prahy brig. gen. Luděk Prudil.*

Výstava, kterou připravil HZS hl. m. Prahy spolu s magistrátem hl. m. Prahy, trvá do 13. července 2023.

 

Pražský primátor Bohuslav Svoboda (vlevo) a ředitel HZS hl. m. Prahy Luděk Prudil na vernisáži

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down