Výstava VODOVODY-KANALIZACE 2015 skončila

Praha 21. května 2015 – České vodohospodářství je v dobrém stavu, potřebuje ale ještě jednou tolik investic, zaznělo na největší vodohospodářské akci v ČR – na mezinárodní výstavě VODOVODY-KANALIZACE. Do pražslých Letňan a areálu PVA EXPO PRAHA se ve dnech 19. – 21. 5. sjeli zástupci ministerstev, měst a obcí i lídři na trhu. Hlavním mediálním partnerem akce byl časopis Moderní obec.

„České společnosti zde ukázaly nejnovější technologie a inovace, které drží krok i se zahraniční konkurencí,“ uvedl předseda Sdružení oboru vodovodů a kanalizací ČR (SOVAK ČR), které akci pořádá, František Barák, a dodal, že hodnota českého vodárenského majetku přesahuje hodnotu jednoho bilionu korun, na jednoho obyvatele je to tedy kolem 100 tisíc korun. „Ročně je přitom nutné investovat 18 až 20 miliard, realita je však jiná a investice se pohybují kolem 9 až 10 miliard,“ doplnil František Barák s tím, že české vodárenství je přesto na dobré úrovni.

Problémem jsou však města a obce, které do infrastruktury neinvestují, a to především z důvodu udržení cen vodného a stočného na nízké úrovni. Takový stav je ale podle Sdružení oboru vodovodů a kanalizací dlouhodobě neúnosný.

„Vodárenské společnosti odvádějí na daních a poplatcích státu téměř třetinu z vybraného vodného a stočného. Stát by měl při snaze o plynulé zásobování obyvatelstva a průmyslu pitnou vodou uvažovat o snížení DPH na vodu, tak jak je tomu v některých zemích EU, případně o snížení poplatků za povrchové a podzemní vody a za odvádění odpadních vod. Tím by došlo k navýšení zdrojů na obnovu. V opačném případě se musí finanční zdroje získat z ceny vodného a stočného,“ dodal za SOVAK ČR František Barák.

Nejlepší vodohospodářský produkt

Ty nejlepší technologie a inovace, které se prezentovaly na výstavě VODOVODY-KANALIZACE, ocenilo včera večer Sdružení oboru vodovodů a kanalizací cenou Zlatá VOD-KA 2015. Tu získaly hned tři firmy. Společnost ENVI-PUR za ponorný membránový ultrafiltrační modul, FONTANA R za mikrofilm s UV zářením a Jihomoravská armaturka za regulační ventil. Ocenění za nejlepší expozice si odnesly společnosti Bretwood Industries, BÜSCH Armaturen a ATJ Special.

Součástí bylo také přes dvacet odborných přednášek – hovořilo se například o dotacích, regulaci oboru či nové legislativě. V rámci doprovodného programu byly také soutěže učňovských oborů či zručnosti. Navrtávku potrubí pod tlakem a sestavení domovní přípojky zvládl nejlépe tým Brněnských vodáren a kanalizací. Soutěž žáků oboru instalatér, kterou pořádal Cech instalatérů ČR, vyhrál tým SOŠ Praha 9. Program zpestřovala také pravidelná vystoupení akvabel – mistryně světa a reprezentantky v synchronizovaném plavání na LOH 2000 v Sydney. Unikátní show ve speciálním akváriu doprovázela světla, promítání a AV technika.

Akce se stále těší velkému zájmu, organizátoři tak předpokládají, že návštěvnost pokoří hranici 9 tisíc lidí. „Výstava vykázala pozitivní trend – ať už v nárůstu počtu vystavujících firem, celkové ploše i v počtu návštěvníků,“ uvedl Aleš Pohl, ředitel společnosti Exponex, která výstavu organizuje. Letos bylo na ploše šest tisíc metrů čtverečních k vidění přes 300 vystavujících firem a značek.*

/zr/

Foto:  Součástí doprovodného programu byly také soutěže učňovských oborů či zručnosti.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *