Vzdělávací projekt Smart Food chce děti odnaučit plýtvat jídlem

Odnaučit děti plýtvat potravinami a zlepšit jejich vědomosti o spotřebě jídla je cílem projektu Smart Food. Nabídne základním školám interaktivní výuková média dostupná na platformě Futurebooks, první svého druhu v Česku i Evropské unii. Projekt připravuje Pedagogická fakulta Univerzity Karlovy a Provozně ekonomická fakulta Mendelovy univerzity v Brně ve spolupráci s Pražským inovačním institutem a hlavním městem Prahou. 

Letos v lednu schválili pražští zastupitelé Strategii hlavního města pro přechod na cirkulární ekonomiku. Téma omezení plýtvání jídlem je jedním z jejích cílů. „Až 45 procent globálních emisí CO2 se váže na produkci a spotřebu jídla, materiálů a výrobků, které každodenně užíváme. Předcházení plýtvání je jednou z našich priorit, vzdělávání mladé generace je tedy její nedílnou součástí, " říká náměstek primátora hl. m. Prahy pro oblast životního prostředí Petr Hlubuček, který nad projektem Smart Food převzal záštitu. Praha projekt Smart Food podpořila z Operačního programu Praha Pól růstu.

Vzdělávací materiály Smart Food se inspirují rozsáhlým výzkumem z Mendelovy univerzity v Brně, která už třetím rokem sleduje, jak velké množství potravin se vyskytuje v brněnském komunálním odpadu. Učební materiály by měly vzniknout do konce letošního roku a v roce 2023 by se měly začít pilotně používat v rámci výuky na vybraných pěti základních školách v Praze.

Pedagogická fakulta Univerzity Karlovy a Provozně ekonomická fakulta Mendelovy univerzity v Brně chtějí do budoucna rozšířit vzdělávací program do všech základních škol v ČR, pokud bude o téma zájem. Autoři projektu Smart Food jej představili ve středu 16. února na tiskové konferenci, která v Podnikatelském a inovačním centru hl. m. Prahy zahájila setkání odborníků na téma plýtvání potravinami.

Smart Food chce využít dostupné poznatky o plýtvání potravinami v českém prostředí, aby lépe přiblížil žákům specifika českých domácností. Projekt bude zároveň součástí multimediální platformy Futurebooks, což je unikátní výukový systém vyvinutý Pedagogickou fakultou UK, který obsahuje interaktivní prvky, jako jsou videa, cvičení či testy.*

/tz/

Snímek z tiskové konference v Podnikatelském a inovačním centru hl. m. Prahy, na níž byl představen projekt Smart Food

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down