01.01.1970 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Vzniká evropský region Dunaj-Vltava

Regionální konference přeshraniční kooperace Plzeňský kraj-Dolní Bavorsko v zemských okresech Regen a Degensdorf, která se konala počátkem dubna v dolnobavorském Regenu přinesla nové konkrétní kroky v přeshraniční spolupráci mezi oběma stranami a v projektu Evropský region Dunaj-Vltava. Region má...

Regionální konference přeshraniční kooperace Plzeňský kraj-Dolní Bavorsko v zemských okresech Regen a Degensdorf, která se konala počátkem dubna v dolnobavorském Regenu přinesla nové konkrétní kroky v přeshraniční spolupráci mezi oběma stranami a v projektu Evropský region Dunaj-Vltava. Region má být poprvé oficiálně představen 30. 6. v Linzi.

»Máme příležitost ukázat Evropě, že dokážeme velmi dobře spolupracovat. Myslím si, že dokážeme přesvědčit Evropskou unii o tom, že prostor regionu Dunaj -Vltava o pěti milionech obyvatelích si zaslouží finanční prostředky získat,« uvedl náměstek hejtmana Plzeňského kraje Ivo Grüner.


Projekt přeshraniční spolupráce má prohlubit hospodářskou, demografickou a komunální spolupráci v rámci společného prostoru. Přípravy prvních konkrétních kroků k tomu se účastní tři pracovní skupiny: 1) Regionální rozvoj, doprava a infrastruktura, 2) Hospodářství a turismus a 3) Školy včetně dalšího vzdělávání. První výsledky jednání pracovních skupin byly na konferenci v Regenu už oznámeny.

V oblasti dopravy je nejdůležitější vyřešit špatný stav silnice I/27 a také navazující silnice B 11 v Dolním Bavorsku. Zástupci skupiny pro školství si předali kontakty na vzdělávací subjekty na obou stranách, ale i na sportovní kluby pro pořádání společných závodů, soutěží a tréninkových kempů. Osvědčená je už spolupráce s Koordinačním centrem česko-německých výměn mládeže Tandem, která pomáhá a radí zájemcům o sousední stát z řad mladých lidí, vedoucích mládeže a pedagogů.

Zemský rada okresu Deggendorf Christian Bernreiter pozval účastníky konference na prohlídku přístavu Hafen Deggendorf na Dunaji a nabídl možnost využití přepravy a překladu zboží i pro podnikatele z Plzeňského kraje. »Přístavy v přeshraniční spolupráci rovněž hrají důležitou roli. Výhodnou zdálenost mezi Plzní a Deggendorfem je určitě dobré využít, ovšem nejprve se musí zlepšit stav silnic I/27 a na německé straně B11,« konstatoval po návštěvě přístavu Ivo Grüner.

Během konference se uskutečnila i návštěva přístavu Deggendorf, který představil jeho ředitel Franz Eckl (uprostřed).

FOTO: ARCHIV PLZEŃSKÉHO KRAJE

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down