Autor
Kategorie:
Různé

Vzniká nová Asociace oběhového hospodářství

O odpadové hospodářství v zemi prožívá razantní změny. Česká asociace odpadového hospodářství (ČAOH) letos v srpnu změnila své vedení, když její dosavadní výkonný ředitel JUDr. Ing. Petr Měchura byl vystřídán Ing. Petrem Havelkou. Podle odvolaného výkonného ředitele někteří členové ČAOH nebyli ani...

O odpadové hospodářství v zemi prožívá razantní změny. Česká asociace odpadového hospodářství (ČAOH) letos v srpnu změnila své vedení, když její dosavadní výkonný ředitel JUDr. Ing. Petr Měchura byl vystřídán Ing. Petrem Havelkou. Podle odvolaného výkonného ředitele někteří členové ČAOH nebyli ani přizváni k provedení těchto změn a jak Petr Měchura tvrdí, »trhliny« jsou i ve Sdružení veřejně prospěšných služeb a ušetřen prý nezůstal ani Svaz průmyslu druhotných surovin.

Důvody tohoto stavu Petr Měchura shledává v tom, že Ministerstvo životního prostředí vtělilo do návrhu na navýšení skládkovacího poplatku i odstavec, prosazující Integrované systémy nakládání s odpady (ISNO). »Tuzemské dceřiné společnosti nadnárodních odpadářských firem začleněných z ČAOH začaly mít obavy, že by přišly o odpady z obcí a měst v Česku, či že by na základě regulérních výběrových řízení nenaplnily kapacity svých zařízení a fungovaly jen jako svozové firmy,« míní Petr Měchura.

Někteří dosavadní členové ČAOH nyní rozhodli o založení nové asociace, která by zastupovala jejich oprávněné zájmy a jež by jim dala možnost samostatně rozhodovat o své budoucnosti. »Tato nová asociace, s větší šíří a záběrem, bez jakékoliv diskriminace je otevřena pro všechny poctivé subjekty, tedy jak pro soukromý, tak komunální sektor či pro občany nebo obce a města, kolektivní systémy i jiná sdružení, tedy pro všechny, kteří to myslí s naším odpadovým hospodářstvím do budoucna upřímně,« podtrhuje Petr Měchura, jeden ze zakladatelů nového subjektu v oblasti odpadového hospodářství.

NOVÝ NÁZEV MÁ BÝT PRO VEŘEJNOST PŘIJATELNĚJŠÍ

Nový subjekt nese název Asociace oběhového hospodářství (AOH), protože již nejde jen o odpady, ale i o předcházení vzniku odpadů, o opětovné použití, o druhotné suroviny či alternativní paliva nebo komposty. »V Německu to mají i v názvu svého „odpadového“ zákona již dávno. A jako spalovny jsme přejmenovali na „zařízení k energetickému odstraňování odpadů“, tak i název, používající místo pejorativního „odpadové“ nově „oběhové“ hospodářství, je nejen přesnější, ale podle toho, co se bude nově dít s odpady, mnohem srozumitelnější a pro občany přijatelnější,« poznamenává Petr Měchura.

Zájemci o členství v Asociaci oběhového hospodářství mohou pro bližší informace využít e-mailový kontakt: mechura.p@gmail.com.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *