Autor
Kategorie:
Různé

Vzniká v Posázaví nový nástroj k rozvoji regionů?

Více ovlivňovat rozvoj území, v němž žijí, chtějí starostové z regionu Posázaví. Umožnit by jim to mohlo Shromáždění starostů, jehož vznik schválili počátkem ledna v Benešově. Prostřednictvím tohoto shromáždění se chtějí intenzivněji podílet na činnosti Místní akční skupiny Posázaví (MAS) a také...

Více ovlivňovat rozvoj území, v němž žijí, chtějí starostové z regionu Posázaví. Umožnit by jim to mohlo Shromáždění starostů, jehož vznik schválili počátkem ledna v Benešově. Prostřednictvím tohoto shromáždění se chtějí intenzivněji podílet na činnosti Místní akční skupiny Posázaví (MAS) a také obecně prospěšné společnosti Posázaví, která rozvoj regionu koordinuje. Shromáždění starostů by zároveň mělo být neformální platformou pro jeho vzájemnou spolupráci a výměnu zkušeností komunálních politiků. Benešovského setkání se zúčastnili zástupci 40 z 69 obcí a měst ležících na území MAS Posázaví, 39 z nich vznik hromáždění podpořilo.

»Taková iniciativa tady chybí. Neměl by to být ani svazek obcí, ani jiná podobná organizace. Shromáždění nebude mít svůj statut ani IČ. Měla by to být pouze platforma starostů pro výměnu názorů, ke vzájemné podpoře své činnosti a sloužit i jako opora práce MAS Posázaví, případně také k její kontrole,« konstatoval starosta Neveklova Jan Slabý.

Podobného názoru je i starostka Jílového u Prahy Květa Halanová. Shromáždění starostů vnímá spíše jako klub, kde by mohla s kolegy probrat problémy, které obce musí řešit, a o společné strategii. »Myslím si, že je to jenom formalizace toho, co se v současnosti už děje,« dodala Květa Halanová.

Podle starosty Benešova Jaroslava Hlavničky je však třeba vědět, že rozvoj regionu není zadarmo. Obce proto budou muset rozhodnout o způsobu financování MAS. Jednou z možností je na její činnost přispívat podobně, jako to dělají v případě svazku obcí BENE-BUS, který organizuje v regionu dopravní obslužnost – tedy platbou přepočítanou na jednoho obyvatele.

Shromáždění by se mělo sejít nejméně jednou ročně, ale jeho aktivity například ve vzdělávání budou mnohem častější.

FOTO: JAROSLAVA TŮMOVÁ

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *