01.01.1970 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Vznikla petice Za obnovu zemědělské krajiny

Zemědělská krajina je významně poškozena, apelují na politiky i veřejnost autoři petice Za obnovu zemědělské krajiny. »Přestože do zemědělství proudí nemalé veřejné prostředky, kvalita krajiny se snižuje,« připomínají petenti rekrutující se z řad České společnosti ornitologické. Podle jejich...

Zemědělská krajina je významně poškozena, apelují na politiky i veřejnost autoři petice Za obnovu zemědělské krajiny. »Přestože do zemědělství proudí nemalé veřejné prostředky, kvalita krajiny se snižuje,« připomínají petenti rekrutující se z řad České společnosti ornitologické.

Podle jejich zkušeností se dříve běžné polní rostliny jako chrpa nebo hlaváček letní dnes objevují vzácně. »Ještě horší jsou dopady na živočichy - v ČR vyhynulo nejvíce denních motýlů z celé Evropy. Za posledních 10 let jsme ztratili 20 % polního ptactva a početnost zajíců či koroptví se pohybuje na pouhých 5-10 % předválečné úrovně,« konstatují autoři petice s tím, že ani zemědělství už neplní svoji krajinotvornou roli. Rozsáhlé polní celky s nevhodným hospodařením zvyšují erozi půdy.

»ČR každoročně ztrácí ornou půdu v hodnotě několika miliard korun a obrovské škody vznikají také obcím při odstraňování následků eroze. Špatný vodní režim krajiny vede ke splachům půdy a agrochemikálií, které znehodnocují vodní toky. Zemědělská krajina ztrácí svoji krásu a harmonii, která přispívala ke spokojenému životu obyvatel. Domníváme se, že není dostatečně naplněn článek 7 Ústavy ČR, který říká, že stát dbá o šetrné využívání přírodních zdrojů a ochranu přírodního bohatství,« praví se mj. v petici.

Petici už podpořil i předseda Stálé komise Senátu pro rozvoj venkova Petr Šilar. »Je evidentní, že v zemědělství nelze uplatňovat jen tržní mechanismy. Jsme na rozcestí! Musíme se rozhodnout, přenecháme-li dalším generacím zdevastovanou krajinu s neúrodnou půdou či začneme-li se chovat jako řádní hospodáři ve vlastní zemi. I mezi zemědělci je většina těch, kdo chtějí hospodařit způsoby šetrnými k přírodě i půdě samotné. Musíme jim však vytvořit takové podmínky, aby ohleduplnost k životnímu prostředí zároveň neznamenala ekonomickou sebevraždu,« tvrdí Petr Šilar.

Text petice je vyvěšen na: www.zemedelska-krajina.cz/, kde lze stáhnout podpisový arch, podepsat jej a odeslat petičnímu výboru. Petice má být předána vládě, Parlamentu ČR a ministerstvům zemědělství a životního prostředí.

Senátor Petr Šilar: Jsme na rozcestí!

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down