Webová aplikace umožní prohlédnout 3D model Prahy z různých výhledů

Pražský Institut plánování a rozvoje (IPR) spustil novou webovou aplikaci, díky které si lze prohlédnout 3D model Prahy z nejrůznějších vyhlídkových bodů. Nastavení pohledů je možné si přizpůsobit podle svých potřeb. Aplikace bude přínosná nejen pro projektanty a úředníky, ale i pro širokou veřejnost, která se v ní seznámí s průběžně aktualizovaným výběrem nejvýznamnějších pohledů na město.

Praha je specifická svým vrstevnatým terénem. Některá místa jsou klíčová pro kompozici města, například ta, z nichž jsou viditelné pro Prahu charakteristické pohledy. A právě těm se věnuje nová webová aplikace IPR Vyhlídkové body. Webová aplikace s prohlížečkou 3D modelu obsahuje celkem 245 vyhlídkových bodů určených pro ověřování stavebních změn ve sledovaných pohledech.

Lidé mohou v nové aplikaci poprvé snadno porovnat fotografické snímky pohledů s digitálním 3D modelem Prahy. Aplikaci určitě ocení například projektanti, kteří získají přístup k datům 3D modelu určených pro vkládání návrhů a jejich ověřování ve stanovených pohledech,“ říká náměstek primátora pro oblast územního rozvoje Petr Hlaváček.

Aplikace umožňuje vybírat mezi jednotlivými pohledy a jejich fotografickými záznamy ze seznamu či v mapovém okně. Rozšířené zobrazení mapového okna navíc uživatelům umožňuje zobrazit i vrstvy významných svahů a hran svahů, které spoluutvářejí jedinečnou kompozici pražské krajiny.

Zobrazení pohledu ve 3D modelu lze přizpůsobit např. i změnou počasí. Uživatel si může upravit oblačnost, mlhu, déšť nebo sníh, či změnit čas pohledu a tím ovlivnit dopad stínů i barev denního světla. Ovládače rovněž umožnují upravit šířku záběru i polohu stanoviště.

Databáze vyhlídkových bodů byla poprvé publikována v Územně analytických podkladech už v roce 2008 a od té doby je průběžně aktualizovaná. Například nejmladších 35 vyhlídkových bodů pochází z roku 2021 z návrhu Metropolitního plánu. Díky přesným údajům o poloze stanoviště a pořízeném snímku máme možnost vyhlídkové body průběžně aktualizovat tak, aby městská krajina mohla být do budoucna průběžně monitorována a hodnocena,“ doplňuje Ondřej Boháč, ředitel IPR Praha.*

Aplikace je přístupná na adrese: https://app.iprpraha.cz/apl/app/vyhlidkove_body/

/zr/

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down