Weby měst a obcí se stávají bezpečnějšími, ale netýká se to zdaleka většiny

Za zkratkou DNSSEC se ukrývá nadstavba doménového jména serveru (DNS), jež slouží ke zvýšení jeho bezpečnosti. DNSSEC poskytuje uživateli jistotu, že informace, které z DNS získal, byly poskytnuty správným zdrojem, jsou úplné a jejich integrita nebyla přerušena.

Jak ukázalo hodnocení webových stránek měst a obcí ve Zlatém erbu (soutěži o nejlepší weby a elektronické služby municipalit), takto zabezpečených domén přibývá, dosud však nejde o samozřejmost.

SITUACE SE OPROTI LOŇSKÉMU ROKU ZLEPŠILA

V této soutěži bylo již druhým rokem zařazeno kritérium »Podpora IPv6 a DNSSEC«. O dojmy z toho, jak se s ním přihlášené weby vyrovnaly, se podělil na blogu zaměstnanců CZ.NIC Jiří Průša, který měl v porotě na starosti hodnocení právě tohoto kritéria.

Problematice přechodu na nový internetový protokol IPv6 jsme se věnovali v Moderní obci č. 2/2013 v článku Městům a obcím hrozí digitální šero. Tehdy jsme uváděli, že v rámci průzkumu 205 obcí s rozšířenou působností mělo své webové stránky připraveno na IPv6 pouze dvacet měst. Za uplynulý rok se v tomto ohledu situace výrazně zlepšila a dnes na svých webových serverech podporuje třikrát více obcí s rozšířenou působností.

Nyní Jiří Průša konstatuje, že ho mile překvapila vysoká podpora obou těchto technologií. Z celkem 201 přihlášených (67 měst, 112 obcí a 22 městských částí v hlavním městě Praze) mělo plný bodový zisk, odpovídající zabezpečení domény prostřednictvím DNSSEC a podpoře IPv6, jak na webovém, tak jmenném a mailovém serveru celkem 55 soutěžících (tj. 27 %). Ještě pro srovnání – v loňském roce to bylo pouze sedm soutěžících (3,25 % přihlášených).

PODPORA IPV6 COBY JEDNO Z KRITÉRIÍ SOUTĚŽE ZVEDLA ZÁJEM

A protože sdružení CZ.NIC v rámci tříletého evropského projektu GEN6 (Governments ENabled with IPv6, podpořeno z programu CIP ICT-PSP, www.gen6.eu) i nadále sleduje využívání těchto technologií, přidal Jiří Průša na blog tabulku, v níž jsou porovnávány města a obce přihlášené do Zlatého erbu s obcemi s rozšířenou působností a s průměrem za doménu .cz.

Porotce Průša si povšiml rovněž zajímavého jevu. V průběhu soutěže totiž mnozí soutěžící, když si uvědomili, že mezi hodnoticí kritéria patří i podpora IPv6, se jí na poslední chvíli začali zabývat. A během necelého jednoho měsíce se podařilo zajistit dostupnost přes protokol IPv6 na devatenácti nových webserverech a 38 mailserverech.

JAROSLAV WINTER

šéfredaktor portálu Helpnet

Srovnání měst a obcí

webové servery DNS servery e-mailové servery DNSSEC
průměr za doménu .cz 20,20 % 55,70 % 15,10 % 36,40 %
obce s rozšířenou působností 31,10 % 59,20 % 7,30 % 34,00 %
města/obce ve Zlatém erbu 62,20 % 81,10 % 37,30 % 67,70 %

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *