01.01.1970 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Z nádraží do africké vesnice

Pro kraje Pardubický, Královéhradecký a Liberecký je v Regionálním operačním programu (ROP) Severovýchod k dispozici v letech 2007-2013 celkem 17 miliard korun. Příjemcům dotací byly z Evropského fondu pro regionální rozvoj již proplaceny téměř čtyři miliardy. Severovýchod tak patří mezi nejlépe čerpající operační programy v ČR.

S některými uskutečněnými projekty se novináři seznámili v průběhu presstripu, který pro ně připravilo Ministerstvo pro místní rozvoj.

NOVÉ AUTOBUSOVÉ NÁDRAŽÍ

Devítitisícová Přelouč, druhé největší město Pardubického kraje, neměla až do června 2009 autobusové nádraží. Autobusy zastavovaly na Perštýnském náměstí, kde se zejména v odpolední špičce měly problém vejít. Historické centrum trpělo nejen neúnosnou dopravní situací, ale i nadměrným hlukem a zvýšenou prašností. »Výstavbu nového autobusového nádraží předpokládal územní plán města již v roce 1995. Záměr se podařilo naplnit až nedávno. Bez téměř devatenáctimilionové dotace z EU a státního rozpočtu bychom však tento projekt neuskutečnili. Celkové způsobilé výdaje na celou stavbu dosáhly zhruba 20 milionů korun. Žádost jsme podali v rámci prioritní osy 1 - Rozvoj dopravní infrastruktury, oblast podpory 1.2 Podpora projektů zlepšujících dopravní obslužnost území,« zdůraznila starostka Přelouče Bc. Irena Burešová.

Autobusové nádraží vyrostlo na místě bývalé skládky odpadu, které bylo nutné nejdřívě rekultivovat. Samotná výstavba trvala přibližně rok (od 7. 7. 2008 do 31. 7. 2009). Nově vybudovaný areál je bezbariérový s možností pohybu zrakově postižených osob. Pro autobusy jsou k dispozici čtyři odstavné plochy, jedno centrální stanoviště a další technické zázemí. Osm nástupních míst pro cestující je vybaveno přístřešky a informačními tabulemi. Samozřejmostí je čekárna s 25 místy a toaletami, parkování pro 12 aut, lavičky, uzamykatelné stojany na kola, nové osvětlení, zeleň a další vybavení zlepšující komfort cestujících. Nádražím denně projde kolem 1200 lidí, většinou studentů (60 %), kteří odsud vyjíždějí do škol v Pardubicích a jinam.

»Je také pozitivní, že jsme v rámci projektu mohli vytvořit jedno pracovní místo pro správce areálu,« poznamenala Bc. Irena Burešová.

Jak starostka dále uvedla, v současné době se chýlí ke konci realizace dalšího projektu, na který město čerpá prostředky prostřednictvím ROP Severovýchod. Jde o výstavbu víceúčelové sportovní haly, kterou budou využívat školy, sportovní oddíly a další zájemci. Předpokládané celkové uznatelné náklady jsou 55 milionů korun, z toho EU poskytne zhruba 39 milionů korun.

UNIKÁTNÍ SAFARI KEMP

Zoologickou zahradu ve Dvoře Králové nad Labem s více než 2000 africkými zvířaty zhlédne ročně okolo 500 tisíc lidí. Tyto prohlídky jsou pro ně bezesporu velmi atraktivní, i přesto to podle ředitelky zoo RNDr. Dany Holečkové nestačí.

»Před lety jsem se zúčastnila konference v Národním parku Pilanesberg v Jihoafrické republice. Přímo z bungalovu se mi naskytl pozoruhodný pohled do niky parku na procházející se zvířata. Vybavila se mi při tom lokalita naší zahrady, konkrétně část, kde by kopie podobného kempu mohla stát. Uplynulo však deset let, než se můj sen mohl uskutečnit,« vzpomínala ředitelka.

Celá výstavba Safari kempu probíhala od 1. dubna 2008 do 30. června 2009. Některé práce pokračovaly až do loňského podzimu. Projekt ojedinělý nejen v České republice , ale i v Evropě byl v královédvorské zoo slavnostně otevřen letos 1. května.

V areálu o rozloze 3,5 hektaru stojí pět stylových bungalovů s venkovními terasami. Afriku připomínají také střechami z rákosu a malbami zvířat. »V ČR není ale firma, která by takové střechy uměla vytvořit, našli jsme ji až v Polsku. Obrázky nakreslil amatérský malíř a zároveň náš zaměstnanec,« doplnila RNDr. Dana Holečková.

Bungalovy se otevírají čipovou kartou, v každém jsou dva pokoje s moderním hotelovým zařízením, koupelnou, televizí, internetem apod. V interiéru ale nejvíce zaujmou originální batiky a masky dovezené z Keni a Tanzánie a pozoruhodné architektonické prvky, navozující atmosféru afrických chýší.

»Zajisté největším zážitkem bude pro hosty nevšední výhled z okna nebo terasy na pasoucí se zebry, antilopy a jiná zvířata ve výběhu,« připomněla iniciátorka unikátního projektu.

Turisté ubytovaní v Safari kempu mohou využívat venkovní bazén, vyhřívanou vířivku, dětské hřiště a hřiště na míčové hry, půjčovnu kol, prádelnu, prodejnu drobného zboží a další služby. V areálu je také 20 míst pro stany a 36 pro karavany. A parkoviště pro 850 aut, z nichž 257 bylo nově vytvořeno v rámci projektu.

Celkové uznatelné náklady na výstavbu Safari kempu dosáhly zhruba 74,7 milionu korun, z toho 40 % zaplatila Evropská unie, což je okolo 27,7 milionu korun.

Příjemce dotace, Zoologická zahrada Dvůr Králové, a. s., podal žádost v rámci prioritní osy 3 - Cestovní ruch, oblast podpory 3.1 Rozvoj základní infrastruktury a doprovodných aktivit v oblasti cestovního ruchu.

(K dalším projektům, které jsme v regionu soudržnosti Severovýchod navštívili /v Pardubicích, Lázních Bělohrad a Liberci/, se vrátíme v příštích číslech Moderní obce - pozn. autorky.)

V létě se hostům naskytne nevšední výhled na africká zvířata, jejichž výběh odděluje od Safari kempu jen nenápadný plot.

Autobusové nádraží nacházející se na okraji Přelouče zlepšuje komfort pro dopravce i cestující.

FOTO: ARCHIV

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down