Z tiskárny se už ke čtenářům expeduje prosincové vydání Moderní obce

Tváří posledního letošního vydání Moderní obce, odborného měsíčníku pro veřejnou správu, je na titulní straně obálky starostka obce Velká Polom Ludmila Bubeníková, která letos 31. října v Poslanecké sněmovně Parlamentu ČR převzala titul Komunální politik roku 2017 za celkové vítězství ve stejnojmenné soutěži. S Ludmilou Bubeníkovou byl pořízen i hlavní rozhovor prosincového vydání.

Prosincové číslo Moderní obce se fotoreportáží vrací ke slavnostnímu ceremoniálu vyhlášení výsledků soutěže Komunální politik roku 2017 v dolní parlamentní komoře a zatím alespoň snímky představuje i vítěze všech sedmi soutěžních kategorií i držitelku Zvláštní ceny hodnotitelské komise soutěže. Všechny projekty, s nimiž se osobnosti z komunální politiky soutěže účastnily, představíme ve zvláštní příloze lednového vydání Moderní obce.

V prosincovém vydání však mj. najdete i:

* Polemiku na téma Měl by počet obcí u nás iniciovat úvahy o jejich fungování a možnostech? Tento text jsme zařadili na základě výroku ministryně Karly Šlechtové na listopadové Finanční konferenci Svazu měst a obcí ČR, kde konstatovala, že obcí je v naší zemi mnoho a že by byla i pro jejich slučování.

* V rubrice Názor se předseda Národní sítě Zdravých měst ČR Petr Hermann zamýšlí nad tím, co je třeba ve městech a obcích vykonat pro stále lepší prostředí pro život.

* Novelou zákona o střetu zájmů a některými jejími kontroverzními částmi se zabýváme v rubrice Kauza, přičemž tam dáváme slovo  i Úřadu pro ochranu osobních údajů, Ministerstvu spravedlnosti ČR, které je správcem Centrálního registru oznámení, stejně jako Kanceláři veřejné ochránkyně práv. Velmi zásadně se za DSO Mikroregion Severo-Lanškrounsko v textu vyjadřuje jeho předseda Petr Helekal, starosta městysu Dolní Čermná.

* Rubriku Kauza jsme tentokrát rozšířili o další aktuální téma, totiž o spor mezi Českou poštou, s. p., a Českým telekomunikačním úřadem, který vyústil v neudělení univerzální poštovní licence na období od 1. ledna 2018 do 31. prosince 2022 České poště, aby jí vzápětí poté byla tato licence udělena ve správním řízení. Hrátky kolem České pošty samozřejmě znejisťují nemálo vedení hlavně menších obcí, kde nevědí dne ani hodiny, kdy jim bude navrženo, aby se tato vedení smířila se zrušením kamenné pobočky pošty a zajistila poštovní služby formou projektu Pošta Partner.

* Věříme, že zaujme také rozhovor s předním českým developerem Radimem Passerem, který je známý projektem svého pražského BB Centra. Méně se však zatím ví o tom, že z jeho iniciativy a s jeho podporou vznikl návrh projektu dobudování dopravní infrastruktury v České republice. A právě o tomto velkorysém, avšak – zdá se – ufinancovatelném projektu jsme si s Radimem Passerem povídali.

* Nejvíce stran je v prosincovém vydání věnováno společnému tématu časopisů Moderní obec a Odpady, tentokrát nazvanému Komunální technika. V tématu najdete rozhovor s předsedou představenstva společnosti Frýdecká skládka Richardem Blahutem, prezentaci nejrůznější komunální techniky i cenné rady a doporučení, jak si tuto techniku co jnejvýhodněji opatřit. Věnujeme se tam i problematice PAYT systému z pohledu praxe, zimní údržbě komunikací apod.

* Určitě si nenechte ujít ani zkušenosti jihomoravské obce Šitbořice, která se prosadila v kategorii OBEC soutěže E.ON Energy Globe 2017 svým inspirativním konceptem třídění odpadu.

* V prosincovém vydání Moderní obce upozorňujeme i na starosti obcí, které vznikly na území bývalých vojenských újezdů, ale jež kvůli neochotě úředníků rezortu obrany zatím nedosáhnou na daň z věcí nemovitých za lesy na svých katastrech.

* Uveřejňujeme také první část zajímavé statě Zvoní radničním novinám v době internetu hrana? Stojí za to si ji přečíst!

* Tradičně vysokou úroveň mají také obsáhlé rubriky Legislativa a Právní poradna. Hodně už naznačují titulky jako: Nároky zhotovitele stavby z víceprací a jaká vůči nim existuje právní ochrana, Obec a pověřenec pro ochranu osobních údajů či Právní aspekty obtěžování restaurační předzahrádkou pohledem „souseda odvedle“.

V prosincovém vydání však naleznete i mnoho dalších zajímavých a inspirativních textů. Moderní obec si můžete předplatit na: http://profipress.cz/predplatne/ .

/rš/

 

Komentáře ke článku 1

  • Štefan Haviar

    Z našeho pohledu občanů nabýváme dojmu, že městské a krajské úřady jsou početně předimenzované tím i méně výkonné. Máme zkušenosti, že komunikace s úřady veřejné správy je velice obtížná. Např. v Holešově už téměř 20 let usilujeme o nápravu chyb, kterých se dopustili referenti samosprávy, např. MěÚ léta neřeší připomínky a problémy občanů, což může vést k podobným tragédiím jako v Uh.Brodě, Frenštátě p. Radh, a také se přihodily v Holešově.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *