Autor
Kategorie:
Správa a rozvoj

Za jakých podmínek lze stavět obecní nájemní byty se zvýhodněným úvěrem?

Státní fond rozvoje bydlení již třetím rokem poskytuje podporu na výstavbu nájemních bytů. Tento program chce zároveň více přizpůsobit potřebám a požadavkům obcí.

Program výstavby nájemních bytů formou zvýhodněných úvěrů totiž dosud využívají především soukromé právnické subjekty, a to i pokud jde o výstavbu bytů pro vymezené osoby – hlavně seniory. Přitom žadatelem o tento úvěr může být obec nebo jiná právnická či fyzická osoba.

Státní fond rozvoje bydlení (SFRB) se proto ptá obcí – starostů, radních a zastupitelů – na to, jaké podmínky nebo parametry podpory by jim pomohly s výstavbou potřebných bytů pro jejich občany.

Stručný dotazník na toto téma můžete jednoduše vyplnit na: www.sfrb.cz. Pomůžete tím zlepšit podmínky programu, které budou lépe vyhovovat pro řešení obecního bydlení.

Jak je nyní program výstavby nájemního bydlení nastaven? Program umožňuje podpořit jak novou výstavbu, tak rekonstrukce nebytových nebo neobyvatelných prostor na nájemní byty. Z programu lze financovat rovněž přestavbu velkých bytů na byty malometrážní.

Byty je možné stavět pro vymezené skupiny – seniory (již od 65 let), sociálně, zdravotně či jinak znevýhodněné občany, ale také pro standardní nájemní bydlení bez omezení uživatelů těchto bytů. Cílovou skupinu nájemníků však dodatečně není možné měnit. Investor by měl předem pečlivě zvážit svůj záměr. Udržitelnost projektu je podle nařízení vlády č. 284/2011 Sb., v platném znění, minimálně 10 let.

Pro poskytnutí úvěru je nutné dodržet podlahovou plochu bytu od 25 m2 do 90 m2. Projekt může obsahovat i byty s jinou velikostí, na ty by se však výpočet výše úvěru nevztahoval.

Základní podmínky poskytnutého úvěru na výstavbu nájemních bytů:

při výstavbě pro vymezené osoby je úroková sazba od 2%;

při výstavbě pro standardní nájemní bydlení od 3,5%;

fixace na celou dobu splácení;

úvěr kryje až 70 % nákladů;

splatnost úvěru až 30 let.

Pro zjednodušení a zrychlení procesu se žádost podává ve dvou fázích.

Pracovníci SFRB jsou zcela k dispozici pro všechny dotazy a konzultace, pomohou vám také s přípravou žádosti a všemi potřebnými doklady.

Kontaktujte nás prosím. Jsme tady pro vás: podpory@sfrb.cz; komunikace@sfrb.cz.

Příklad dobré praxe: obecní byty v Chlebičově

Obec Chlebičov (okr. Opava) využila úvěr z programu výstavby nájemních bytů pro seniory od 65 let ve výši 2,4 mil. Kč. Úvěrem byla spolufinancována výstavba čtyř nových bytů, které budou sloužit vymezeným osobám. Obec získala úvěr s 2% úrokem ročně s fixací na celou dobu splácení, kterou si zvolila na 30 let.

Výstavbou vznikly dva byty 2+ kk a dva byty 1+ kk.

Návratnost investice je 30 let.

Proces získání úvěru od podání žádosti trval necelé tři měsíce.

ZDROJ: SFRB

V Chlebičově na Opavsku díky programu na výstavbu nájemních bytů loni přibyly dva domky se dvěma jednopokojovými a dvěma dvoupokojovými byty. Investorem byla obec.

FOTO: ARCHIV SFRB

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *