Za kterých podmínek lze ubytovat uprchlíky v nájemních bytech, které byly postaveny se státní podporou

Obce, které chtějí pomoci uprchlíkům z Ukrajiny tím, že je ubytují v nájemních bytech postavených pomocí podpory z programů, které administruje Státní fond podpory investic (SFPI), najdou na jeho stránkách informace, jak mají v tomto případě postupovat, aby nebyla porušena pravidla nařízení vlády, jimiž se programy řídí.

I když bychom se maximálně snažili, nedokážeme se vžít do situace, jakou prožívají lidé, kteří z Ukrajiny prchají před bezprecedentní válečnou agresí. Jednou z prvotních věcí, kterou potřebují vyřešit, je ubytování. Na Fond se obracejí obce, zda mohou uprchlíkům pronajmout nájemní byty, které postavily s podporou peněz z programů Fondu. Vzhledem k tomu, že je taková výstavba vázaná poměrně přísnými pravidly, zveřejňujeme informace, jakým způsobem je možné pronájem ukrajinským uprchlíkům umožnit,“ uvedla Hana Pejpalová, ředitelka Státního fondu podpory investic.

Obce, které chtějí výše uvedeným způsobem uprchlíkům pomoci, najdou na stránkách www.sfpi.cz aktuální informace, jak postupovat. Krom toho si tam mohou stáhnout vzor čestného prohlášení, na jehož základě bude možné byty pronajímat. Čestné prohlášení je jak v češtině, tak v ukrajinštině.

Chtěla bych zdůraznit, že ani v této tíživé situaci nezapomínáme na obyvatele Česka, protože víme, jak vysoká poptávka po bytech je. Programy Výstavba pro obce a Nájemní byty, z nichž je možné obecní byty stavět, jsou kontinuálně otevřené a lze z nich stále čerpat peníze na další výstavbu,“ dodala Hana Pejpalová.

NĚKOLIK PODROBNOSTÍ

Uprchlíci, jimž by měly sloužit nájemní byty postavené pomocí podpory z programů, které administruje SFPI, musí mj. čestně prohlásit, že na základě vzniklého ozbrojeného konfliktu na Ukrajině se nacházejí v bytové nouzi, neboť nevlastní nemovitost, kterou by v současné době mohli užívat k bydlení.

Průměrný čistý příjem všech osob v domácnosti uprchlíků za posledních 12 měsíců nesmí překročit limit příjmu podle podmínek příslušného nařízení vlády. Tento limit příjmu byl stanoven takto

* 1 osoba v domácnosti 0,8 průměrné měsíční mzdy v ČR za rok 2020;

* 2 osoby v domácnosti 1 násobek průměrné měsíční mzdy v ČR za rok 2020;

* 3 osoby v domácnosti 1,2 násobek průměrné měsíční mzdy v ČR za rok 2020;

* 4 osoby v domácnosti 1,5 násobek průměrné měsíční mzdy v ČR za rok 2020;

* 5 a více osob v domácnosti 1,8 násobek průměrné měsíční mzdy v ČR za rok 2020.

Průměrná mzda se přitom posuzuje ve výši 35 662 Kč

Vzor přepočtu z ukrajinské hřivny na českou korunu platný pro březen 2022 je: 100 UAH kurz 75,68 Kč (platný pro březen 2022).

Tedy průměrná česká mzda 35 662Kč v přepočtu podle tohoto kurzu činí 26 806 UAH.

/zr/

Ilustrační foto: Pavel Čempěl, Bohumín

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down