Zabraňme vizuálnímu smogu v památkových územích! vyzývá Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska

Žijeme v informační společnosti, ve které se neustále zvyšuje množství informací. Důsledkem informačního boomu dochází k informačnímu přesycení také veřejného prostoru. Zvlášť markantní je to v památkových územích, kde přemíra vizuálních informací potlačuje jejich architektonickou a historickou hodnotu a vede tam k celkové nepřehlednosti a chaosu.

Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska (SHS ČMS) na téma "vizuálního smogu" v památkových územích uspořádalo v Luhačovicích ve druhé polovině minulého týdne odbornou konferenci nazvanou Veřejný prostor zaměřený na reklamu, mobiliář a vybavení (vizuální smog). Konference nejenže problém "vizuálního smogu" zřetelně pojmenovala, ale její účastníci zároveň konstatovali, že chybějí právní nástroje, které by byly schopny na tuto problematiku reagovat odpovídajícím způsobem.

Účastníci konference se proto shodli na tom, že je třeba této otázce věnovat dostatečnou legislativní pozornost. Současně uvítali snahu Ministerstva kultury tuto problematiku ve vztahu k památkovým územím jednoznačně uchopit tak, jak je navrženo v zákoně o ochraně památkového fondu.

V memorandu přijatém na závěr konference Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska vyzývá vlastníky památek, obce, města a ostatní instituce mající vztah k památkové péči a objektům historického dědictví v České republice, aby usilovali o hledání dalších možných nástrojů a legislativně právních cest k nápravě stávajícího nežádoucího stavu v oblasti umisťování reklamních zařízení, mobiliářů a vybavení ve veřejném historickém prostoru našich sídel.*

/rš/

 

 

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down