Začalo klání o Evropský strom roku. České barvy v něm hájí stoletá lípa z Velkých Opatovic Získá i váš hlas?

Lípa svobody z Velkých Opatovic na Blanensku, která zvítězila v loňském ročníku populární ankety Strom roku, nyní bojuje v konkurenci dalších čtrnácti zemí o další prestižní titul. Český národní strom může veřejnost podpořit v on-line anketě Evropský strom roku 2019.

Za devítiletou historii mezinárodního klání, do kterého vždy postupují vítězové národních kol, se tuzemská zástupkyně –  Tisíciletá lípa z Tatobit na Semilsku – umístila nejlépe jako druhá. Letošní česká reprezentantka z Velkých Opatovic, která v domácí soutěži sesbírala rekordních více než 25 tisíc hlasů, má tak nyní šanci na celoevropské prvenství vůbec poprvé. On-line hlasování na www.evropskystromroku.cz/zadvorskalepa ve prospěch lípy z Velkých Opatovic probíhá od 1. do 28. února pod záštitou hejtmana Jihomoravského kraje Bohumila Šimka.

Zádvorskou lepu, jak místní v hanáckém nářečí stromu přezdívají, se podařilo objevit při pátrání po stromech vysazených k loňskému stému výročí založení Československa. „Naše Zádvorská lepa možná není nejkrásnější ani nejmohutnější soutěžící. Pro všechny Opatovické je však symbolem síly a nezdolnosti. Přežila jako jediná z původní šestnáctky lip z roku 1918, i když ji ohrožovala válka, elektrické vedení nebo stavba parkoviště. Celé století bojuje stejně vytrvale, jako naše republika. Nyní je ten správný čas jí pomoci zabojovat i v Evropě,” vyzývá zástupce stromu Dalibor Badal. Velké Opatovice soutěží jako jediná obec v Česku o ocenění Evropský strom již podruhé. V roce 2015 se tamní Opatovická borovice umístila pátá.

Strom a jeho zástupce letos nemine návštěva známého britského „lovce stromů“ Roba McBrida. Ten zasvětil celý svůj život ochraně a propagaci stromů. Do Velkých Opatovic zavítá už ve čtvrtek 7. února.

Zádvorskou lepu vysadil opatovický písmák a pacifista Jan Pospíšil po šťastném návratu z první světové války před svým domem jako symbol svobody. Lípa stojí na malém ostrůvku uprostřed křižovatky pěti cest v místní části Zádvoří. Na konci druhé světové války kolem stromu prošla ustupující německá, a následně i Rudá armáda. Lepa zdárně přežila ořezy, vyhnula se kácení a vždy byla pro místní obyvatele místem setkávání i pořádání kulturních akcí. Ve Velkých Opatovicích jsou na svůj strom náležitě hrdí a k této dámě v letech přibylo na podzim 2018 patnáct nových lip svobody, které nahradí původní vykácené stromy.
Anketa Evropský strom roku chce motivovat veřejnost starého kontinentu k většímu zájmu o stromy ve svém okolí a péči o ně obecně. Benefiční soutěž od roku 2011 organizuje konsorcium šesti evropských nadací Environmental Partnership Association (EPA), jejíž součástí je i Nadace Partnerství. Lidé mohou z letošní patnáctky uchazečů vybírat vždy dva favority skrze portál www.evropskystromroku.cz. Vítěz letošního devátého ročníku bude odhalen 19. března v Evropské parlamentu v Bruselu.*

/zr/

K foto: Zádvorská lepa ve Velkých Opatovicích na Blanensku byla vysazena v roce 1918 při vzniku Československa

Foto: archiv Nadace Partnerství

 

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down