Začíná akce Čistá Vysočina. Do terénu vyrazí na 30 tisíc dobrovolníků

Ani aprílové počasí neohrozí start tradiční akce Čistá Vysočina. Od Velikonočního pondělí do neděle 23. dubna vyrazí více než 30 tisíc účastníků z řad žáků, studentů a jejich učitelů, členů různých spolků, nadšenců a dobrovolníků z firem či organizací a institucí do terénu, aby ulehčili přírodě od odpadků a nepořádku. Celkem se přihlásilo přes 750 skupin.

„Občanům Vysočiny, nám a našim sousedům, není jedno, kde žijeme a jak příroda po zimě vypadá. Akce má také komunitní rozměr, lidé se potkají na čerstvém vzduchu a spojí příjemné s užitečným, to je také to, co tvoří Vysočinu tak krásnou a jedinečnou. Vítáme pomoc každého a všem účastníkům přeji hezké počasí,“ vzkázala Hana Hajnová, náměstkyně hejtmana pro regionální rozvoj a členka Rady kraje Vysočina, která se této akce každoročně účastní.

Kraj Vysočina jako organizátor již 14. ročníku poskytuje pytle na odpadky (na plasty a ostatní komunální odpad) a reflexní vesty. Od silnic I., II. a III. třídy mimo obce zajišťuje svoz odpadků Krajská správa a údržba silnic Vysočiny a ŘSD ČR. Odpadky se třídí a nechávají se v zavázaných pytlích vedle komunikací. Řidiči by proto měli být pozorní a jezdit ohleduplně.

V loňském roce se 26 tisícům účastníků podařilo uklidit 70 tun odpadků z více než 3 tisíc kilometrů komunikací (ve vlastnictví státu, kraje, obcí i jiných subjektů) a z veřejných prostranství po celé Vysočině.

Kraj upozorňuje, že sesbíraný odpad bude od silnic odvezen pouze v úsecích, které si dobrovolníci zarezervovali prostřednictvím aktivní mapy. Ta krajským silničářům jasně říká, odkud mají odpad odvézt. Na místech, které veřejnost uklízí bez registrace, je nutné celou akci dotáhnout do konce včetně odstranění odpadu např. do sběrných dvorů. Ideálně po dohodě s konkrétními obcemi.*

/tz/

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down