Autor
Kategorie:
Různé

Začnou obce a města podávat žaloby na stát?

Hodně dlouho nebude na Úřadu vlády nouze o nůžky. Premiér RNDr. Petr Nečas jich totiž dostal od předsedy Svazu měst a obcí Ing. Dana Jiránka plnou krabici. Stalo se tak ve středu 18. ledna před jednáním Nečasova kabinetu. Nůžky, jako symbol stále se zvětšující propasti mezi státním rozpočtem a...

Hodně dlouho nebude na Úřadu vlády nouze o nůžky. Premiér RNDr. Petr Nečas jich totiž dostal od předsedy Svazu měst a obcí Ing. Dana Jiránka plnou krabici. Stalo se tak ve středu 18. ledna před jednáním Nečasova kabinetu.

Nůžky, jako symbol stále se zvětšující propasti mezi státním rozpočtem a rozpočty obcí, spolu s výčtem největších problémů svých obcí zasílali do pražské Kanceláře Svazu starostové z celé republiky. Svaz chtěl iniciativou »Nůžky pro stát« upozornit zákonodárce na stále tíživější situaci místních samospráv. Už na samém sklonku loňského roku se v sídle SMO ČR tímto způsobem nashromáždilo 154 nůžek.


NEJKRITIČTĚJŠÍ FINANČNÍ SITUACE JE NA DNĚ »U KŘIVKY«

Obce a města například trápí vývoj legislativy, který v posledních letech směřuje k neustálému přenosu dalších úkolů ze státu na obce bez odpovídajícího finančního krytí. Tímto způsobem přitom v žádném případě nedochází k úspoře veřejných financí, neboť stát nehradí obcím služby, které si u nich objednal, a ty jsou tak nuceny na ně doplácet na úkor služeb pro své občany. Dan Jiránek v rozhovoru pro Moderní obec (viz MO č. 1/2012) dokonce uvedl, že by se vůbec nedivil, kdyby právě letos začaly některé obce a města, hlavně ze dna už příslovečné U křivky, podávat žaloby na stát, protože přenesený výkon státní správy je začne kriticky finančně ohrožovat.

Zcela zásadní je pro obce také novela zákona o rozpočtovém určení daní. SMO varuje, že nedojde-li k předložení takového vládního návrhu, který bude mít šanci být důstojně schválen Parlamentem, finanční situace spádových obcí a menších měst, které se nacházejí na dně U křivky, se nezmění ani v roce 2013.

»Pokud nebude novela schválena v první polovině tohoto roku, existuje reálné riziko, že toto téma degraduje na předvolební kampaň před krajskými volbami, kdy politické cíle obvykle převáží nad věcným řešením,« konstatuje se v tiskové zprávě SMO vydané při příležitosti předání »nůžek pro stát« premiéru Petru Nečasovi.

Balík s nůžkami premiéru Petru Nečasovi předal předseda SMO ČR Dan Jiránek.

FOTO: ČTK

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *