28.06.2017 | 01:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Zajímá vás dopis prezidenta Trumpa prezidentu Zemanovi?

V těchto dnech vrcholí příjem nominací jubilejního patnáctého ročníku soutěže Otevřeno x Zavřeno. Od roku 2003 soutěží prošlo více než 1200 nominací. Každá z nich představuje konkrétní mikropříběh. Ty pro Zavřeno uvádějí situace, kdy úřad či veřejná instituce podle občana postupovala špatně, odepírala mi informace, obcházela veřejnost při rozhodování, cenzurovala radniční periodikum či jinak omezovala svobodu projevu. Ty pro Otevřeno jsou naopak dobrými příklady, kdy úřady svižně poskytují informace, zveřejňují je aktivně, například i jako otevřená data, zapojují veřejnost do rozhodování, umožňují pluralitu ve svých médiích.

Letos již dorazilo několik desítek nominací. Zajímavě zatím vypadá například spor žadatele s Kanceláří prezidenta republiky o poskytnutí dopisu, jímž se prý americký prezident Trump omlouvá Miloši Zemanovi za odložení schůzky. Z pozitivních případů mě zaujala nominace Liberce za zveřejňování kompletní dokumentace ze schůzí rady města, jejíž jednání je ze zákona neveřejné.

 

Až do konce měsíce mohou lidé posílat nominace, což pomocí přívětivého elektronického formuláře zvládne každý. Návod je provede postupem podání nominace včetně možnosti přiložit potřebné průkazné dokumenty. Na druhou stranu ale při ověřování nominací, které nám zabere celé léto, trváme na dobrém doložení každého tvrzení, ať je kritické nebo pochvalné. Prověřené nominace, jichž naším kontrolním sítem projde zpravidla asi tři čtvrtiny, pak zveřejníme ve stručné podobě a hlasuje o nich jak naše nezávislá odborná porota, tak i veřejnost. Letos se do hlasování zapojí více prvků hlasování podle systému Demokracie 21, tak, aby výsledek více odpovídal skutečnému názoru veřejnosti.

Neváhejte proto, a pokud máte za poslední rok co pochválit anebo naopak „nakopnout“ v oblasti otevřenosti veřejné správy, navíce letos i v oblasti potlačování svobody projevu i v soukromých médiích, otevřete si stránky soutěže Otevřeno x Zavřeno.
Oldřich Kužílek

Expert Otevřené společnosti, poradce

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down