Autor
Kategorie:
Téma měsíce

Zajímají vás novinky v památkové péči? Vyberte si některou z akcí NPÚ!

Garantem vzdělávání v oblasti památkové péče je Národní památkový ústav (NPÚ) a jeho územní odborná pracoviště. Nabízíme stručný přehled akcí a seminářů, které mohou zajímat pracovníky obecních/městských úřadů.

Dlouhodobé kurzy, cyklus seminářů, přednášky a metodická podpora, to je v kostce nabídka NPÚ, kterou mohou využít i zaměstnanci příslušných obecních a městských úřadů.

VZDĚLÁVÁNÍ V TEORII I PRAXI

Nejvýznamnějším vzdělávacím počinem NPÚ jsou vlastní výukové programy s akreditací MŠMT pro postgraduální a rekvalifikační studium. Jedná se o jednoletý a dvouletý kurz. Jednoletý je určen pracovníkům územních odborných pracovišť NPÚ, kteří začínají svou profesionální kariéru v památkové péči po dokončení studia na VŠ. Výjimečně se přijímají též zájemci, kteří v NPÚ nepracují, ale jsou s památkáři v pracovním kontaktu.

Jak Moderní obci sdělila vedoucí oddělení prezentace a vnějších vztahů NPÚ Mgr. Simona Juračková, Ph.D., dvouletý rekvalifikační kurz letos navštěvuje i 17 pracovníků obecních, městských a krajských úřadů. Účastníci získají ucelený přehled o památkové péči – od základní charakteristiky, přes právní ochranu až k problematice péče o jednotlivé druhy památek a základní technologické postupy při opravě, obnově a restaurování památek a jejich prezentaci. (Více na webu: www.npu.cz v sekci Vzdělávání v oblasti památkové péče.)

Loni jsme v Moderní obci psali o projektu technologické laboratoře NPÚ s názvem (Ne)tušené souvislosti, jenž představuje stavební památky jako exponáty, upozorňuje na stavební materiály a ukazuje způsoby jejich zkoumání a technologie záchrany. První seminář se konal pro ORP a vlastníky památek Karlovarského kraje v hradozámeckém areálu Bečov nad Teplou. Jeho pokračování chystá NPÚ na podzim a mělo by zahrnovat komentované prohlídky Hradu a Pluhovských domů s diskusí k palčivým problémům záchrany staveb. Akce bude tentokrát určena pro ORP a vlastníky také z Ústeckého a Plzeňského kraje.

»Dále lze avizovat dva termíny Letních škol památkové technologie pro východní Čechy, kam zveme úředníky, vlastníky památek a stavební firmy. Tato přímá setkání generují detailnější spolupráci. Jinak technologická laboratoř poskytuje základní servis obcím i mimo projekt (Ne)tušené souvislosti,« upozornila Simona Juračková.

V rámci své přednáškové činnosti dokončuje NPÚ přípravu série, jež se pro tento rok věnuje tématu Kámen v památkové péči.

NOVÁ METODICKÁ CENTRA

Koncem února zahájilo v Ostravě činnost první z trojice plánovaných metodických center NPÚ. Zaměří se na mapování a průzkum technických a průmyslových památek na našem území i na jejich prezentaci.Další vznikne v Brně v souvislosti s obnovou vily Stiassni a zaměří se na památky meziválečné moderní architektury. Třetí, specializované na památky zahradní architektury, bude vybudováno v Kroměříži.

Výběr pracovišť vysvětluje NPÚ jejich dlouhodobou odbornou profilací jako v případě Ostravy, nebo jasnými předpoklady: v Kroměříži jsou jedny z nejcennějších historických zahrad na našem území a Brno je Mekkou moderní architektury Československé republiky.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *