Autor
Kategorie:
Různé

Základní knihovnu roku mají v Milíně

Knihovnou roku 2013 v kategorii Základní knihovna se stala Knihovna v Milíně na Příbramsku pojmenovaná po významném rodákovi Dr. Emanuelu Bořickém, zakladateli české mineralogie a petrografie. Knihovnice Dana Reiterová (vedoucí), Jitka Slancová a Klára Růžičková chtějí za odměnu 70 tisíc korun...

Knihovnou roku 2013 v kategorii Základní knihovna se stala Knihovna v Milíně na Příbramsku pojmenovaná po významném rodákovi Dr. Emanuelu Bořickém, zakladateli české mineralogie a petrografie. Knihovnice Dana Reiterová (vedoucí), Jitka Slancová a Klára Růžičková chtějí za odměnu 70 tisíc korun pořídit altánek na přilehlou zahradu. Mohla by se tak ještě lépe využívat pro akce pořádané knihovnou. Už teď na »zahradě pro všechny« – díky péči knihovnic – slouží lavičky, horolezecká stěna, dětské pískoviště či houpačky, ale nechybí tam ani psí studánka nebo králíkárna. Knihovnice by rády využily odměnu i na nákup barevné laserové tiskárny.

Knihovna má 16 tisíc knih a eviduje 322 čtenářů, kteří ji za rok navštíví 4400krát (údaje z loňska). Ke specialitám knihovny s nadstandardní provozní dobou patří roznášková služba až do okolních osad. Nyní to jsou už dva roky, po něž knihovna působí v Centru volnočasových aktivit, přestavěném z někdejší sýpky. V objektu je rovněž mateřské centrum, nízkoprahový klub i výstavní a přednášková síň.

Dana Reiterová pro Moderní obec uvedla: »Úspěch nás samozřejmě potěšil. Máme pocit, že naše nadšení a práce „navíc“ nejsou vynakládány zbytečně. Myslíme si však, že je často lepší dělat méně akcí – ale zato kvalitních, než se v aktivitách rozdrobit a riskovat nesoulad ve vlastních rodinách a skončit syndromem vyhoření…«

Cenu Knihovna roku uděluje ministr kultury. Zvláštní ocenění v kategorii Základní knihovna získaly místní knihovny v Žabni (okr. Frýdek-Místek) a v Měrunicích (okr. Teplice). Hlavní cena v kategorii Informační počin patří Městské knihovně Litvínov. Městskou knihovnou roku 2013 se stala Knihovna města Hradce Králové. Tuto zvláštní cenu uděluje Svaz knihovníků a informačních pracovníků a firma Skanska (více o soutěži na: wwwold.nkp.cz/o_knihovnach/KnRoku/2013/index.htm).

V Zrcadlové kapli pražského Klementina ceny přebírali také zástupci knihoven v Litvínově (snímek vlevo) a Milíně.

FOTO: ARCHIV SKIP

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *