01.01.1970 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Zákon je zákon. Ulice tedy přejmenujeme

Elektronizujeme veřejnou správu. Údaje budou na jednom místě a úředník si je najde sám a občan to bude mít jednodušší. Sláva! A tak stát rozjel projekt »Vybudování Registru územní identifikace, adres a nemovitostí (RUIAN)« a modernizace Informačního systému katastru nemovitostí ČÚZK,...

Elektronizujeme veřejnou správu. Údaje budou na jednom místě a úředník si je najde sám a občan to bude mít jednodušší. Sláva! A tak stát rozjel projekt »Vybudování Registru územní identifikace, adres a nemovitostí (RUIAN)« a modernizace Informačního systému katastru nemovitostí ČÚZK, který je - jak jinak? - spolufinancován z prostředků Evropské unie.

Problematika názvů ulic v rámci města je definována v článku XCVIII zákona č. 227/2009 Sb. Pokud názvy ulic, silnic, náměstí, parků a mostů, jakož i dalších veřejných prostranství v téže obci, čísla popisná či evidenční v téže části obce a čísla orientační v téže ulici jsou shodná, obec rozhodne o změně jejich názvů, popřípadě čísel do 1 roku ode dne nabytí účinnosti tohoto zákona.


V Bohumíně máme tři ulice shodného jména. Duplicitní ulice Mlýnská, Příční a Polní jsou na opačném konci města, každá v jiné městské části. Nemáme s tím problém, obec ani občané, hasiči ani záchranáři. Také naši pošťáci vědí, kde se nachází každá z našich sedmi městských částí a v ulicích v nich se nepletou.

Ale zákon je zákon, elektronizujeme veřejnou správu a zákon již neumožňuje mít ulice shodných názvů, byť každá je v jiné městské části. Duplicity je třeba odstranit! Od letošního 1. července bude možno pracovat v registru RUIAN pouze s jednou ulicí, takže občané žijící v jiné, avšak stejně pojmenované ulici by v registru uvedeni nebyli. A že nám zůstane například ulice Ostravská, která prochází hned třemi městskými částmi? To nevadí, toto zákon naštěstí umožňuje.

Nám se však nelíbí, že budeme muset obtěžovat desítky občanů a nutit je se změnou názvu ulice k výměně občanských průkazů - a stejně tak obtěžovat podnikatele a nutit je k povinnosti oznámit změnu údajů uvedených v Registru živnostenského podnikání a Obchodním rejstříku. Změna adresy se sice automaticky promítne orgánům veřejné správy a uživatelům registru RUIAN, ale bohužel již ne bankám, pojišťovnám a správcům sítí.

Protože půjde o změnu z moci úřední, bude výměna občanských průkazů, změna sídla i místa podnikání provedena bezplatně. To jistě občany a podnikatele potěší! Třeba této změny využijí a nechají si implantovat do občanského průkazu tolik »potřebný čip za 500 Kč«. Ztracený čas běháním po úřadech jim sice nenahradíme, ale aspoň jim nabídneme demokratickou možnost navrhnout si sami nový název své ulice.

Zvažovali jsme i (na původní doporučení metodiků Českého úřadu zeměměřického a katastrálního), že prohlásíme, že ulice shodného jména jsou jednou ulicí, i když přímo spolu nesousedí. Anebo že zastupitelstvu města vůbec nepředložíme návrh na změnu názvu ulic. Občanům by však mohl nastat problém s doručováním písemností, sociálních dávek, důchodů apod. Tak jsme nakonec ustoupili, vždyť zákon je zákon. Zastupitelům města předložíme návrh na změnu názvů oněch tří ulic. Co se stane, jestliže návrh změny názvů ulic zastupitelé neschválí, však netušíme.

 

LUMÍR MACURA
místostarosta Bohumína

Místostarosta Bohumína Lumír Macura

FOTO: ARCHIV

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down