Zákon o zadávání veřejných zakázek prošel Poslaneckou sněmovnou a míří do Senátu

Bude-li zákon o zadávání veřejných zakázek projednán v horní parlamentní komoře bez problémů, prezident jej podepíše a ve Sbírce zákonů bude vyhlášen během dubna, jak se očekává, pak vstoupí v účinnost 1. 7. 2016.

Poslanecká sněmovna včera schválila zákon o zadávání veřejných zakázek. Zákon, který má usnadnit zadávání veřejných zakázek a zajistí další průběh čerpání evropských dotací, prošel dolní parlamentní komorou u bude postoupen Senátu.

„Celý proces v Poslanecké sněmovně je vždy náročný, ale takto se právě tvoří zákony. Náš zákon o zadávání veřejných zakázek prošel mnoha pozměňovacími návrhy a za některé jsem velmi ráda, neboť je vidět, že tato oblast není zákonodárcům lhostejná. Jde o jednu z největších legislativních změn v tomto roce a jsem ráda, že vše spěje k úspěšnému přijetí tohoto zákona,“ uvedla ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová.

Smyslem navrhovaného zákona je zejména kultivace a zjednodušení zadávání zakázek zvláště s ohledem na starosty obcí. Zákon výrazně sníží  administrativní zátěž, protože již nebude třeba ke každé nabídce vyhotovovat protokol. Také zadavatel dostane k dispozici celou řadu kritérií, podle kterých se bude moci rozhodovat o kvalitě nabídek. Nebude tak muset pokaždé soutěžit výhradně na nejnižší nabídnutou cenu, jako tomu je nyní. Zákon také umožní vyloučit nespolehlivého dodavatele, který předchozí zakázku zkazil nebo nedokončil a přitom se opět hlásí do dalšího výběrového řízení.

Zákon dá zadavateli více prostoru, ale také odpovědnosti. Cílem není sepsat podrobný návod, ale jasně stanovit pravidla. Ministerstvo pro místní rozvoj již nyní pracuje na sadě návodných metodik pro zadavatele, které doplní schválený zákon. Zákon je stručnější a dochází ke změně systematiky tak, aby byl přehlednější.

Podle Adély Havlové, která je partnerkou kanceláře Havel, Holásek & Partners, zadavatele jistě potěší, že poslanci zamítli pozměňovací návrh, na jehož základě měl nový zákon vstoupit v účinnost již sedmým dnem po jeho vyhlášení. Poslanci upřednostnili větší časový prostor na přípravu zadávacích procesů podle nového zákona, před dodržením lhůty pro transpozici evropských směrnic, která končí 17. 4. 2016, za každou cenu. Nový zákon by tak měl vstoupit v účinnost prvním dnem třetího kalendářního měsíce od jeho vyhlášení. Pokud projednání v Senátu poběží bez problémů a zákon bude prezidentem podepsán a ve Sbírce zákonů vyhlášen během dubna, jak se očekává, pak vstoupí v účinnost 1. 7. 2016.

Adéla Havlová připomněla rovněž fakt, že  Poslanecká sněmovna zvýšila proti vládnímu návrhu limit na tzv. vícepráce v jednotlivých položkách z 30 na 50 procent. Hodnota změn v rámci dodatečných prací a nepředvídatelných změn tak může dosáhnout až 50 procent, jak stanoví i evropské směrnice. Zároveň je však celkové navýšení ceny v důsledku všech změn v rámci zakázky omezeno  maximálně na 30 procent.*

/zr/

K foto:

Ministryně Karla Šlechtová: Jde o jednu z největších legislativních změn v letošním roce.

Foto: archiv

 

 

Napsat komentář

Napsat komentář

Komentáře k článku

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down