Zástupci posázavských měst hovořili v Líšně o sociálních službách a hasičích

Sociální služby a spolupráce jednotek dobrovolných hasičů s obcemi byly na programu setkání, které minulý čtvrtek 25. června na zámku Líšno pořádalo město Bystřice pod záštitou Posázaví o. p. s. Zástupci samospráv Bystřice, Jílového u Prahy, Týnce nad Sázavou, Neveklova a Sázavy si vyměnili také své zkušenosti s nouzovým stavem vyhlášeným letos na jaře kvůli koronavirové pandemii.

Starosta Bystřice Michal Hodík vyzdvihl projekt Obce blíže lidem, který v Bystřici a dalších 23 posázavských obcích realizuje RUAH o. p. s. Jeho cílem je pomoc lidem, kteří se ocitli v tíživé životní situaci. Mezi nejčastější problémy, které v rámci projektu terénní sociální pracovnice řešily, patřily otázky zadluženosti, bydlení, odborné psychiatrické péče nebo opatrovnictví.

Počet lidí, kteří nás kontaktují, neustále roste,“ uvedla ředitelka RUAH Marta Vacková. Zároveň upozornila na to, že projekt končí v roce 2022 a už nyní by se mělo řešit, co dál.

Starostové se shodli na tom, že projekt má smysl a mělo by se v něm pokračovat. Potřebu terénních sociálních pracovníků vnímá i starosta Jílového u Prahy Pavel Pešek. Problémem je však podle něj nedostatek schopných lidí – bariéru vidí také v požadovaném vzdělání těchto pracovníků. „To, kdo tuto práci může vykonávat, vymezuje zákon,“ připomněla Marta Vacková. Terénní sociální pracovník je podle ní „prodlouženou rukou“ úřadu, na kterém pak je konečné rozhodování v daných případech.

Otázkou je podle starostů způsob financování sociálních služeb – stát na obce přenáší kompetence, což zatěžuje jejich rozpočet. Doporučili také řešit tuto problematiku v rámci většího celku, například mikroregionu.

Diskuse se rozproudila také nad jednotkami požární ochrany obcí (JPO), zajišťujícími ochranu obcí při mimořádných událostech, a sbory dobrovolných hasičů (SDH), které jsou v mnoha obcích hybateli společenského života. Michal Hodík uvedl, že v Bystřici, která má 26 městských částí, je deset SDH, které jsou zapsanými spolky. Zajímal se proto o jejich zařazení do integrovaného záchranného systému.

Každý hasič musí splňovat zákonem dané podmínky,“ konstatoval Pavel Pešek. Mezi tyto podmínky podle něj patří i odborná způsobilost. Doporučil také starostům oddělit financování JPO a SDH a vysvětlit hasičům způsob a podmínky fungování JPO a SDH i nakládání s majetkem obce.

Starostové si rovněž vyměnili zkušenosti s nouzovým stavem vyhlášeným v souvislosti s šířením koronaviru. Shodli se na tom, že bojovali zejména s nedostatkem relevantních informací od státu a diametrálními rozdíly mezi mediálními prohlášeními a skutečností. Kritizovali také nedostatečnou pomoc kraje.

Na závěr si přítomní prohlédli rekonstruovaný park a zámek v Líšně.*

/jt/

K foto:

Terénní pracovnice RUAH o. p. s. nejčastěji řeší otázky zadluženosti, bydlení, odborné psychiatrické péče nebo opatrovnictví.

Ilustrační foto: archiv RUAH

 

 

Napsat komentář

Napsat komentář

Komentáře k článku

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down