Žatec, město piva a chmele, kandiduje na seznam UNESCO

Královské město Žatec podniká kroky, které mají za cíl zapsání památek centra světoznámé chmelařské oblasti na seznam světového kulturního dědictví UNESCO.

Možná namítnete, proč si v Žatci troufají tvrdit, že jsou světoví, vždyť je dobře neznáme ani v Čechách a Evropě? Pokud jste alespoň jednou v životě ochutnali skutečně dobré pivo, vězte, že by nemohlo být uvařeno bez přítomnosti plodiny, která naše město a region proslavila nejen v kvalitních českých, evropských, ale i světových pivech. Žatecký chmel je fenomén, který ovlivňoval historii regionu po více než 800 let a svou kvalitou a specifičností si vysloužil světové renomé. Z nařízení Evropské komise bylo v květnu 2007 označení Žatecký chmel zapsáno do rejstříku chráněných označení původu a chráněných zeměpisných označení EU.


SVĚTOVÝ FENOMÉN, SVĚTOVÉ DĚDICTVÍ

Tradice chmelařství a pivovarnictví umožnila Žatci jeho prosperitu již od první písemné zmínky o městě z roku 1004 po další staletí a dala také vzniknout historickému centru, kde se zpracovával, skladoval i obchodoval chmel. Památky, jež dokladují tuto jedinečnost Žatce, najdeme téměř na celém katastru města, zejména v městské památkové rezervaci a městské památkové zóně. Z víc než stovky vybraných objektů můžeme jmenovat např. Měšťanský pivovar, bývalý pivovar Dreher či krásné sklady a sušárny chmele často obklopované lu-xusními vilami jejich majitelů.

Napomoci propagovat specifičnost a jedinečnost památek chmelařství a pivovarnictví se již tři roky daří turistickému projektu Chrám Chmele a Piva, který oživil autentické chmelařské stavby památkové zóny. Chrám Chmele a Piva je tzv. Mekkou všech pravověrných milovníků piva a nejen to. Areál nabízí relaxaci, zábavu i poučení nejen pro pijáky, ale též pro rodiny s dětmi, seniory, individuální cestovatele a milovníky kultury. V areálu najdete kromě minipivovárku s vynikajícími pivy rovněž vyhlídkovou věž s výtahem s 3D projekcí, třetí funkční orloj v ČR, relaxační zahradu, dětskou hernu a objekt Sladovny s galerií a expozicí o filmovém Žatci.

Kroky v postupu nominace podniká i vedení města. Rada schválila letos v září podání dotace o druhou fázi tzv. Management plánu, jenž je nutný pro postup žádosti o zařazení Památek pěstování a zpracování chmele a výroby piva v Žatci na seznam UNESCO. V současnosti je už zpracována první fáze tohoto plánu s analytickou částí, která dokládá a shrnuje jedinečnost tisícileté tradice pěstování a zpracování nejlepšího chmele na světě.

Praktickým výstupem tohoto dokumentu jsou i pasportizační karty chmelařských a pivovarnických staveb s informacemi o jejich vývoji a současnosti. Na konferenci PROPAMÁTKY 14.-15. listopadu v Žatci, věnované obnově a využívání pivovarů, by mělo být slavnostně podepsáno Memorandum k podání nominační žádosti měs-ta Žatec.

 

JAN NOVOTNÝ
místostarosta Žatce

Chrám chmele a piva v Žatci.

FOTO: ARCHIV MĚSTA ŽATEC

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *