Zažít město jinak. Jak probíhal letošní 17. ročník sousedských slavností?

Na třetí zářijovou sobotu připadají již tradičně sousedské slavnosti Zažít město jinak. V rámci Evropského týdne mobility je pořádá spolek AutoMat spolu se stovkami dobrovolných organizátorů a organizátorek a přináší tak do veřejného prostoru sousedský cvrkot, program pro malé i velké, lokální dobroty i vzájemné porozumění. Letos se slavnosti s podtitulem „Bez zábran” uskutečnily v rekordních téměř dvou stovkách lokalit.

Téma ročníku odkazuje k bariérám, které nás od sebe oddělují – ať už ve veřejném prostoru, nebo pomyslně. Za pomoci motta chtěl pořádající spolek AutoMat zviditelnit potřeby rodičů s dětmi, seniorů a seniorek, osob se sníženou schopností pohybu a orientace apod.

„Přívětivým veřejným prostorem se AutoMat zabývá už 20 let. Letos se navíc konají komunální volby, a tak je ideální čas politikům a političkám připomenout, že v každém městě žijí různé skupiny obyvatel s nejrůznějšími nároky. To se promítlo i do programu Zažít město jinak, kde si místní organizátoři a organizátorky „bariérovou” problematiku zpracovali podle svého,” říká hlavní koordinátor slavností Tomáš Fridrich.

V Praze 6 se uskutečnil happening skupinového překonávání čtyřproudé ulice Bělohorské, která odděluje Břevnovský klášter od okolní zástavby a chybí na ní přechod pro chodce. V pražských ulicích Ve Smečkách si návštěvníci mohli v tiskárně a knihovně pro nevidomé vyzkoušet čtení pomocí hmatu, a Bělidle slavilo své dvacáté narozeniny centrum Elpida, podporující aktivní život seniorů. Ve městě Žleby, které se do organizace slavností zapojilo poprvé, si pro návštěvníky připravili exkurzi na běžně nepřístupná místa. V Českých Budějovicích si zase mohli návštěvníci  vyzkoušet, jaké je to žít s vadou zraku.

Pořádající spolek AutoMat si pro návštěvnice a návštěvníky slavností připravil také anketu o tom, jak by v ideálním případě mělo vypadat jejich město či čtvrť a co je na něm nejvíc pálí. Tu vyplnily stovky lidí jak online, tak přímo v pražských sousedských lokalitách. Vyplynulo z ní, že veřejná doprava a infrastruktura pro chodce a cyklisty je pro víc než třetinu respondentek a respondentů nejdůležitějším aspektem města, kde se dobře žije. Bezbariérový přístup po městě, ať už pro vozíčkáře či rodiče s kočárky, je hned v těsném závěsu. Příliš zahuštěná zástavba bez zeleně je trápí skoro stejně jako rostoucí ceny bydlení a přebujelá automobilová doprava. Dobrou zprávou ale je, že dotazovaní cítí podporu komunitních akcí od zastupitelstev a zároveň se aktivně zasazují o lepší město pro všechny.*

/zr/

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down