Že je rozhodnuto? Sdružení místních samospráv ČR se ohledně povinného zálohování PET lahví obrací na ministra Hladíka

Sdružení místních samospráv ČR se dopisem obrátilo na ministra životního prostředí Petra Hladíka ohledně informací o povinném zálohování PET lahví a nápojových plechovek, které zazněly v reportáži ČT v pořadu Události v regionech Ostrava dne 12. 3. 2024. Reportáž, která se týkala důvodných obav obcí z nového systému zálohování, zmiňuje, že: „Ministerstvo reagovalo sdělením, že o povinném zálohování je již rozhodnuto.“ SMS ČR přitom není známo, že by doposud proběhlo vypořádání sedmi stovek, většinově zcela zásadních připomínek, které k návrhu na zavedení systému povinného zálohování nápojových obalů připomínková místa podala.

Jak Sdružení místních samospráv ČR (SMS ČR) dále upozornilo, rozhodnutí o této věci navíc není kompetentní Ministerstvo životního prostředí, ale pouze Parlament ČR, který již povinné zálohování v roce 2020 jednoznačně odmítl s tím, že pokud výrobci chtějí zálohovat, mohou to dělat v dobrovolném systému.

Prohlášení ministerstva, že je v této věci rozhodnuto, je pro 2 430 členských obcí našeho sdružení velmi překvapivé. Dlouhodobě upozorňujeme na řadu nedostatků, které systém povinného zálohování navrhovaný Ministerstvem životního prostředí ČR má. Jsme přesvědčeni, že v konečném důsledku půjde o poškození zavedeného a fungujícího systému třídění odpadů i nepříjemnou komplikaci pro běžné občany, kteří patří ve třídění odpadů v evropském srovnání k samotné špičce. Nejcennější na stávajícím systému je důvěra lidí v něj a ochota lidí třídit odpady dobrovolně. Podobné obavy mají nejen obce, ale řada dalších organizací, čemuž odpovídá také množství předložených připomínek,“ konstatovala Eliška Olšáková, předsedkyně SMS ČR.

SMS ČR chce znát, jak se pracuje s připomínkami k navrhovanému zálohování PET lahví

SMS ČR proto požádalo ministra Petra Hladíka v dopise o vysvětlení, v jakém stavu je vypořádávání jednotlivých připomínek, které nejen SMS ČR uplatnilo v lednu letošního roku.

Obce v minulosti investovaly miliardy do zavedení a zlepšování systému odpadového hospodářství, díky kterému je třídění odpadů v České republice pomocí „barevných kontejnerů“ na vysoké úrovni a občané vytřídí zhruba 8 z každých  10 PET lahví uvedených na trh, jak uváděly i samotné prezentace Ministerstva životního prostředí v předchozích letech. Díky stávajícímu systému je Česká republika na špici mezi státy Evropské unie v separaci obalových odpadů. I přes to je však nutné systém dále rozvíjet, a to v celé šíři spektra komunálních odpadů, a ne se zaměřit jen na dvě obalové komodity. Obce a města mají ze zákona vysoké cíle třídění pro všechny komunální odpady a Česká republika má vysoké cíle recyklace rovněž pro všechny komunální odpady.

„Česká republika potřebuje v oblasti odpadového hospodářství řešit jiné palčivé otázky, jako je například zajištění dostatečných kapacit pro zpracování vytříděných odpadů. Místo povinného zálohování podporujeme posílení stávajícího a dobře fungujícího systému třídění a svozu všech separovatelných odpadů a systémovou podporu recyklace všech komunálních odpadů,“ dodala Eliška Olšáková.

/tz/*

Zálohování PET lahví a nápojových plechovek jsme se věnovali například zde: https://www.youtube.com/watch?v=MFvu7_Eg1qw, zde: https://moderniobec.cz/dsdruzeni-mistnich-samosprav-nesouhlasi-s-povinnym-zalohovanim-plechovek-a-pet-lahvi-zitra-to-sdeli-ministerstvu-zivotniho-prostredi/ , zde: https://moderniobec.cz/sdruzeni-mistnich-samosprav-cr-ke-slov%C2%A7um-ministra-hladika-obcim-informace-nechybeji-proto-podporuji-trideni-ne-zalohovani/ a zde: https://moderniobec.cz/diky-zalohovani-pet-lahvi-a-napojovych-plechovek-si-obecni-rozpocty-polepsi-tvrdi-ministerstvo-zivotniho-prostredi-kolik-to-bude-se-radnice-maji-dozvedet-na-prave-spustene-on-line-kalkulacce/.

Ilustrační foto: archiv EKO-KOM


Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down