Ze zaměstnaneckých benefitů rostou finanční bonusy i podpora zdraví

Analytici portálu Platy.cz rozebrali aktuální vývoj zaměstnaneckých benefitů v České republice. Část zaměstnavatelů, kteří po pandemii omezovali výdaje v této oblasti, opět do svých lidí opět více investují.

Čechů, kteří nemají od svého zaměstnavatele k dispozici žádný benefit, je stále méně. Podle aktuálních dat je v takové situaci 11 procent zaměstnanců. Podíl lidí bez zaměstnaneckých výhod klesl oproti roku 2021, kdy to bylo 13 procent. Faktorem, který dnes výrazně ovlivňuje nabídku benefitů, je nedostatek uchazečů na trhu práce. V roce 2022 se výrazně zvýšilo rozšíření finančního bonusu pro zaměstnance, kteří do firmy doporučí nového člověka. Finanční částku obdrží od svého zaměstnavatele v takovém případě 18 % lidí. Aktuální situace zároveň přináší větší tlak na růst loajality. Firmy, které zápasí s vysokou fluktuací musí složitě hledat nové lidi, kteří by obsadili místa odcházejících zaměstnanců. I to může být důvod zvýšení podílu zaměstnanců, kteří při výročí ve firmě dostávají vyplacený bonus. Aktuálně jich je 18 %, v roce 2018 jich pak bylo jen 14 %.

Aktuální trendy souvisí se zdravím i zdravým stravováním
Analýza portálu Platy.cz ukázala, že čeští zaměstnavatelé poskytují stále více benefitů, které souvisejí se zdravím. Lze zmínit například počty sick days. Ty má aktuálně k dispozici zhruba 24 % zaměstnanců. Ještě v roce 2020 šlo o necelých 20 procent.
Firmy také stále více dbají na zdravé stravování. Stravenky jsou sice stále hlavním zaměstnaneckým benefitem, nepřinášejí však firmě unikátnost. Té se snaží některé firmy dosáhnout nabídkou kvalitního a zdravého stravování.
Dalším benefitem je Multisport karta, kterou lze použít pro trávení volného času a podporu zdraví. Je to vždy první věc, týkající se benefitů, na kterou se ptají uchazeči o práci.
V poradenské společnosti IC Group mají na pracovišti vyhrazené relax zóny, letní a zimní terasu, pořádají pravidelné eventy a teambuildingy.  Obecný názor je, že nejlepší lék na duševní zdraví zaměstnanců je podpora motivujícího pracovního prostředí.
Trendem je i péče o duši
Roste zájem o takové benefity, které je možné využívat i při práci z domova – například benefity zaměřené na podporu zdraví a zdravého životního stylu a na životní pohodu – masáže, wellness ale i psychologické konzultace, kurzy či školení. Dále benefity umožňující práci z domu, či její kompenzaci.
Analýza naznačuje, že mnoho zaměstnavatelů, kteří byli v roce 2021 nuceni benefity nerozšiřovat, se již aktuálně vrátili zpět k trendu rozšiřování počtu benefitů pro stále větší počet zaměstnanců. Takovou situaci lze spatřit například při vzdělávání nebo třeba firemních akcích.*

/zr/

Na foto: Sdílení firemních aut jako jeden z benefitů /Zdroj: profesia.cz/

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down