Ze zvýšení daně z nemovitých věcí neuvidí Bohumín ani korunu. Proč, vysvětlil starosta Petr Vícha

Mnohé obyvatele Bohumína nedávno zaskočila částka, kterou musejí nově platit jako daň z nemovitých věcí za svůj rodinný dům či byt. Zvýšení daně však jde na vrub státu a město z něj žádný profit mít nebude.

Lidem v Bohumíně se poštovní či datové schránky začínají plnit výzvami k zaplacení daně z nemovitých věcí. Letos je vyjde výrazně dráž. A to kvůli konsolidačnímu balíčku veřejných financí z minulého roku, který stát přijal ve snaze zlepšit stav svého rozpočtu. Základní sazba daně stoupla v průměru o 80 % za metr čtvereční.

Inkaso daně z nemovitých věcí pro město se sice zvýší, ale o zhruba stejnou částku bude Bohumín státem krácen v rámci rozpočtového určení daní

Přestože jsou peníze zaplacené lidmi a firmami na dani z nemovitosti příjmem měst a obcí, ty paradoxně ze zvýšení daně více investic neudělají. Stát je totiž dalšími daňovými opatřeními z balíčku připraví o zhruba stejnou částku. „To se samozřejmě týká i Bohumína. Stát loni rozhodl o krácení rozpočtového určení daní, jehož prostřednictvím přerozděluje část vybraných daní od lidí zpět do míst, kde žijí, aby se použily na místní rozvoj a služby. Letos nám pošle o to méně peněž, o kolik více jsme získali navýšením daně. Takže ve skutečnosti není navýšení daně z nemovitosti příjmem města, ale státu,“ vysvětlil starosta Bohumína Petr Vícha.

Jak podotkl, na občany mohlo dopadnout ještě vyšší zatížení v případě, že by Bohumín uplatnil právo na změnu koeficientu daně z nemovitosti. „Některá města se takzvaně svezla se státem a koeficient ve stejnou dobu navýšila. My jsme k tomuto kroku kvůli našim občanům a také firmám nepřistoupili. Odmítli jsme se podílet na finančním vysávání peněženek v době, kdy lidé mají při zdražování energií, potravin a dalších komodit hluboko do kapsy,“ doplnil starosta s tím, že s koeficientem město nehýbalo už dvanáct let.

Finanční správa začala rozesílat informace o výši daně z nemovitých věcí na konci dubna prostřednictvím složenek, e-mailem či datovou schránkou. Platební údaje obsahují QR kód, po jehož načtení se vyplní potřebné údaje pro platbu. Zaplatit lze kromě bezhotovostní formy i složenkou. Nepřesáhne-li daň 5 tisíc korun, je splatná do 31. května. V případě vyšší částky je možné ji uhradit ve dvou termínech, a to do 31. května a do 30. listopadu.

/zr/*

Výběru a využití daně z nemovitých věcí jsme se věnovali například zde: https://moderniobec.cz/bohumin-se-odmitl-pridat-k-vlade-koeficient-dane-z-nemovitych-veci-nezvysi/ a zde: https://moderniobec.cz/ceske-obce-profituji-z-vyrobnich-zavodu-na-svem-uzemi-mene-nez-v-nemecku-i-rakousku-na-vine-je-nastaveni-rozpoctoveho-urceni-dani-rika-studie/ .

Na snímku: Bohumín z ptačí perspektivy

Foto: archiv města

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down