Bohumín se odmítl přidat k vládě, koeficient daně z nemovitých věcí nezvýší

Na obyvatele státu dopadne další daňové zatížení. Vláda plánuje navýšit daň z nemovitosti. Pro majitele bytových i nebytových prostor a pozemků v Bohumíně to v souhrnu znamená vytáhnout z peněženek o 11 milionů korun více. Tyto peníze ve finále připadnou státu a město z nich žádný užitek mít nebude. Jeho vedení se i přesto rozhodlo nezvyšovat koeficient této daně.

Bohumíně nyní představuje roční výnos daně z nemovitých věcí téměř 32 milionů korun, plánované vládní navýšení by mělo městu teoreticky přinést 11 milionů korun navíc. Z této částky by však město neuvidělo ani korunu, byť vládní mediální příběh může vyznít tak, že veškeré vybrané peníze připadnou obcím. „Stát si částku, kterou vybereme navíc, od nás vezme jinou formou, a to krácením v rámci rozpočtového určení daní,“ upozornil starosta Petr Vícha.

Bohumín by se mohl k vládnímu postupu přidat a po dvanácti letech navýšit koeficient daně z nemovitých věcí o inflaci, čímž by získalo do svého rozpočtu dalších 13 milionů korun navíc. „Na rozdíl od vlády jsme se však rozhodli neprohlubovat ekonomické zatížení občanů, firem a podniků a z naší strany tedy ke zvýšení nedojde,“ uvedl Petr Vícha.

ROZHODNUTÍ RADNICE NEZVÝŠIT DAŇ Z NEMOVITÝCH VĚCÍ MÁ V BOHUMÍNĚ KLADNÝ OHLAS

Jak starosta Bohumína poznamenal, rozhodnutí města vítají nejen lidé, kteří vlastní byt či dům, ale i místní firmy a podniky. „Jsme s nimi v kontaktu a náš postoj kvitují jako podporu podnikatelské činnosti ve městě. Jejich činnost v posledních dvou letech výrazně ovlivňuje nárůst cen energií, požadavky Evropské unie na green deal a další výdaje. Nové povinnosti jim nakládá i stát. Z jejich reakce vyplývá, že by zvýšení ze strany města pochopily a respektovaly, ale náš vstřícný přístup velmi ocenily,“ podotkl starosta.

Daň z nemovitých věcí se týká pozemků, staveb a jednotek. Určuje se na základě velikosti a obec ji sama může koeficientem ještě navýšit. Plánované zvednutí základní sazby ze strany státu je součástí takzvaného konsolidačního balíčku, jehož cílem je zpomalit zadlužování státu. Pokud návrh schválí parlament a prezident, v příštím roce vybere stát od občanů a firem navíc deset miliard korun. „Až v dubnu dostanou majitelé nemovitostí složenky s vyšší částkou k zaplacení, měli by si být vědomi, že peníze navíc platí státu, nikoliv našemu městu,“ uzavřel Petr Vícha.

/zr/*

na snímku: Bohumín z ptačí perspektivy

Foto: archiv města

O Bohumíně jsme v poslední době psali také na https://moderniobec.cz/bohuminska-mestska-nemocnice-spusti-formular-pro-zajemce-o-stomatologickou-peci/, na https://moderniobec.cz/bohumin-zprisni-vyuzivani-cykloboxu-nevyzvednuta-kola-vyklidi-a-vydrazi/ nebo na https://moderniobec.cz/v-bohumine-si-priplati-za-bydleni-kdo-se-s-mestem-dohodne-v-predstihu-usetri/ .

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down