Zelenější město, chytřejší technologie a úspory energií. Otrokovice budou spolupracovat s odborníky z ČEZ ESCO

Není na co čekat – s modernizací energetiky, která přinese „ozelenění“ a dnes tolik potřebné úspory energií, je třeba začít okamžitě. To je motto otrokovických radních, kteří už několik měsíců spolupracují s odborníky z ČEZ ESCO na budování Smart City Otrokovice. Smlouvu, kterou dnes oficiálně podepsali zástupci města a energetiků, už v Otrokovicích neformálně naplňují několik měsíců.

Úlohou ČEZ ESCO je pomoci Otrokovicím s koncepcí chytrého města a s návrhy moderních úsporných energetických řešení, která budou mít zároveň pozitivní vliv na životní prostředí. „Už jsme energetiky seznámili s prvními případy, kde by nám mohli výrazně pomoci s úsporami, protože právě ceny energií výrazně ovlivní náš rozpočet a tedy i možnost dalších investic. Mám na mysli například fotovoltaiku na střeše SENIORU - místního domova pro seniory, komplexní energetické řešení městské polikliniky nebo nový systém vytápění pro školku na ulici K. H. Máchy, kde se nyní teplo vyrábí ve staré plynové kotelně. Ale to je jen začátek, možnosti pro spolupráci jsou mnohem širší,“ uvedla starostka Hana Večerková s tím, že k řadě úsporných opatření přistoupilo město již dříve především na poli soutěžení cen na komoditní burze, v oblasti veřejného osvětlení nebo při správě budov. 

Vybudování smart city ale sahá mnohem dál. „Všichni teď řešíme rostoucí ceny energií a snižování naší energetické závislosti na Rusku. A obnovitelné zdroje a energetické úspory v tom hrají klíčovou úlohu. Koncept smart city zajistí, že jednotlivá řešení budou fungovat propojeně a město z nich bude mít ten největší užitek. Chytré města znamená spolupráci mezi obory od energetiky přes dopravu, bytové hospodářství a informační technologie až po zdravotnictví a životní prostředí,“ konstatoval generální ředitel ČEZ ESCO Kamil Čermák.

Moderní energetická řešení nabízí ESCO komplexně, od energetického managementu přes realizaci energetických úspor tzv. EPC metodou, kdy zákazník splácí investici z úspor, což je obzvlášť po covidu a v současném stavu veřejných financí, kdy městské rozpočty omezuje inflace, velmi atraktivní produkt. Vhodně je lze doplnit instalací obnovitelných zdrojů na střechy objektů, které zajistí bezemisní energii za stabilní cenu, modernizací svícení v městských objektech nebo kompletní výměnou veřejného osvětlení silnic a chodníků.  

Skupina ČEZ působí na Zlínsku dlouhodobě a také v Otrokovicích už se jako dobrý soused podílela na několika veřejně prospěšných projektech. Prostřednictvím Nadace ČEZ přispěla v minulých letech městu 150 tisíc korun na cvičební prvky pro sportovní areál Baťov, dalších 90 tisíc věnovala dětem ze ZŠ Trávníky na vybudování snoezelenové místnosti, 60 tisíc poslala Charitě Otrokovice na dětské hřiště a přes čtvrt milionu darovala otrokovické pobočce Naděje na vzdělávání zaměstnanců a aktivity pro hendikepované.*

/zr/

Na snímku zleva: člen představenstva ČEZ ESCO a ředitel úseku energetika budov Vlastimil Vyskočáni a starostka Otrokovic Hana Večerková

Foto: archiv ČEZ ESCO

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down