Zelený hackathon vyhrála krabička, která pomáhá šetřit elektrickou energií

Evropský inovační maraton GreenHack 2023 vyhrála krabička spojená s aplikací, která lidi naučí zapínat a vypínat domácí spotřebiče tak, aby lépe hospodařili s elektrickou energií. Vítězný tým s názvem The Dudes tvořila čtveřice mladých programátorů z Polska, Španělska, Turecka a Česka. Finále největší udržitelné inovační akce v Evropě se konalo 2. a 3. června v Praze a zúčastnilo 180 "hackerů" z celého světa. Během nonstop 24 hodin vymýšleli nová řešení nejen pro nižší spotřebu energie, ale i třeba pro omezení plýtvání potravinami.

 

Vítězné řešení nazvané I love grid od týmu The Dudes je revoluční kombinací zařízení a webu, která uživatelům pomocí jednoduchého zeleného nebo červeného světla na zařízení (krabičce) ukáže, zda je jejich spotřeba elektřiny příliš vysoká nebo příliš nízká vzhledem k celkovému stavu přenosové soustavy.

 "Hlavním smyslem našeho řešení bylo pozvednout povědomí mezi veřejností, která každým zapnutím a vypnutím spotřebiče ovlivňuje elektrickou síť. Ta musí být přitom v rovnováze mezi výrobou a spotřebou, protože elektřinu nelze ukládat. Každý běžný uživatel buď k rovnováze přispívá, nebo ji narušuje. Naše aplikace ho na to upozorní, protože mu dá najevo, kdy je síť v plusu a kdy v mínusu. Do budoucna by na tom mohl uživatel vydělat, protože by mohl získat finanční motivace,” vysvětlil vedoucí vítězného týmu Španěl Alejandro Javier Perez Andres.

Druhé místo získalo řešení od českého týmu Ťava, který vytvořil jednoduché rozšíření internetového prohlížeče Chrome, což pomocí umělé inteligence sníží délku a zvýší rychlost odpovědí generativní umělé inteligence, jako je Chat GPT. Třetí místo obsadil český tým Dish Database, který vyvinul webovou aplikaci, kam kuchaři nahrávají fotky jídel ze školní jídelny, zveřejní názvy jídel a strávníci - studenti a žáci je hodnotí. Cílem je snížit množství potravinového odpadu, které v jídelnách vzniká.

“Překvapivým zjištěním hackathonu je velký zájem mladých řešit environmentální zátěž, kterou představuje a bude představovat tolik skloňovaná umělá inteligence. To, že se na něco zeptáte Chat GPT, v sobě nese nutnost chladit servery, které váš dotaz extrémně výpočetně zatěžuje. Problém bude v budoucnu násobně narůstat a jsem rád, že se celkem šest týmů vrhlo právě na tuto výzvu,” dodal organizátor hackathonu Tomáš Studeník.

Přehled laureátů cen Evropského inovačního maratonu GreenHack 2023: 1. místo – tým The Dudes, 2. místo – tým Ťava, 3. místo – tým Dish Database

Kompletní seznam týmů a jejich řešení je zveřejněn ZDE.

Evropský inovační maraton GreenHack 2023 se pořádal pod záštitou Ministerstva životního prostředí, Ministerstva průmyslu a obchodu a Hlavního města Prahy.

Hackathon je jednodenní nebo dvoudenní akce, na které skupina programátorů, designerů nebo jiných expertů staví prototyp řešení konkrétního problému. Jedná se o bílé, etické hackery, kteří využívají svých schopností pro dobro ostatních. Tématem hackathonů bývají výzvy moderní doby jako zdraví, doprava, energetika nebo život ve městech, nyní je to udržitelnost a životní prostředí. Při práci účastníkům pomáhají odborní mentoři a data z veřejné a soukromé sféry.*

/tz/

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down