Zhruba čtvrtina základních škol má díky ředitelskému volnu ode dneška o tři dny delší vánoční prázdniny

Vyplývá to z anket, které spolek Pedagogická komora uspořádal ve svých facebookových skupinách pro učitele a ředitele škol.

V rychlé víkendové anketě uvedlo 26 % učitelů ZŠ, že bylo na jejich škole vyhlášeno ředitelské volno. Většinou jde o tři dny, takže výuka v těchto školách skončila již v pátek minulého týdne. V ostatních školách bude ředitelské volno trvat jeden nebo dva dny. Některé školy uzavřela hygiena kvůli nákaze koronaviru, nebo jim ministerstvo školství schválilo žádost úpravu školního roku, takže se v nich neučí, takových škol je ovšem minimum. Ve zbylých školách bude probíhat prezenční výuka, která je ovšem často poznamenána karanténami u části žáků ve třídě, takže se spíše jedná o hybridní výuku, kdy učitel vyučuje žáky zároveň ve škole i doma. Navíc jde často o výuku suplovanou, protože v karanténách končí i učitelé. Rekordní počet žáků v karanténě byl minulý týden ve Středočeském kraji, kde se prezenční výuky nemohlo zúčastnit více než 23 tisíc žáků.

V případě ředitelského volna může být otevřena školní družina, pokud o to rodiče projeví zájem. Prezenční ani distanční výuka se ovšem nekoná.

Pedagogická komora navrhovala, aby vláda umožnila ředitelům škol přejít na distanční výuku už od pondělí 13. prosince. Důvodem byla špatná epidemická situace a kolaps trasování, kdy hygieně trvá vytrasování třídy déle než týden. Tím by se zajistilo, že všichni žáci budou před Štědrým dnem vědět, zda mají pozitivní nebo negativní PCR test. Pokud se zjistí až v pondělí 20. prosince antigenním testem ve škole, že je ve třídě pozitivní žák, nemusí se PCR testy do Vánoc stihnout vyhodnotit. Z tohoto důvodu (a rovněž kvůli hrozbě kovidové varianty omikron) prodloužila řada států žákům vánoční prázdniny nebo zavedla distanční výuku - například Polsko, Slovensko, Dánsko, Norsko, Nizozemí, Belgie či Portugalsko.

Do ankety ve facebookové skupině Pedagogické komory "Učitelky 1. stupně sobě" se zapojilo 1790 respondentů. Anketní otázka: Prodloužil ředitel vaší školy vánoční prázdniny vyhlášením ředitelského volna?https://www.facebook.com/groups/1.stupenZS/posts/907118210195635/

Do stejné ankety ve facebookové skupině Pedagogická komora se zapojilo 1083 respondentů. Výsledek této ankety byl totožný.

Více informací na téma Školy a koronavirus naleznete zde: https://www.pedagogicka-komora.cz/search/label/koronavirus

*

/zr/

Ilustrační foto: Pedagogická komora

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down