Autor
Kategorie:
Ekonomika

zInfo: Další nástroj pro veřejné zakázky

Unikátní elektronický nástroj, který pomůže státní správě jednoduše a transparentně zveřejňovat veřejné zakázky, byl spuštěn letos v lednu. Systém zInfo je držitelem tzv. certifikátu shody, což v praxi znamená, že zveřejněním zakázky na www.zinfo.cz splní zadavatel zákonnou podmínku zveřejnění...

Unikátní elektronický nástroj, který pomůže státní správě jednoduše a transparentně zveřejňovat veřejné zakázky, byl spuštěn letos v lednu. Systém zInfo je držitelem tzv. certifikátu shody, což v praxi znamená, že zveřejněním zakázky na www.zinfo.cz splní zadavatel zákonnou podmínku zveřejnění zakázky na profilu zadavatele. Jak uvedli prof. Ing. Michal Mejstřík, CSc. člen Národní ekonomické rady vlády (NERV), a PhDr. Ing. Jiří Skuhrovec ze společnosti EEIP, a. s., zInfo jde však ve snaze o skutečně transparentní zveřejňování zakázek ještě dál, Umožňuje totiž zadavateli uveřejnit i informace nad rámec zákonných povinností, aniž by tím zadavatele zatěžoval. Zejména pro velké zadavatele pak systém přináší výhodu v možnosti přehledně sledovat vypisování zakázek jejich podřízených organizací. V blízké budoucnosti by v systému pro zadavatele měla přibýt také on-line právní poradna a rozšířený datový standard pro snazší tok informací k potenciálním dodavatelům.

Podle projektového manažera projektu Jiřího Skuhrovec, základní motivací tvůrců projektu bylo vymyslet a poskytnout státní správě jednoduché řešení, které by umožnilo bez zbytečných komplikací plnit zákonné povinnosti při vypisování veřejných zakázek. »Kritizovat nešvary v naší zemi je snadné, kritizovat tyto nešvary odborně je složitější, ovšem nejsložitější, a zároveň nejpřínosnější je navrhnout a zrealizovat jejich řešení. Odbornou kritiku podloženou analýzami jsme si již vyzkoušeli v rámci projektu zIndex, kdy zadavatele veřejných zakázek hodnotíme podle toho, jak transparentně o nich informují a jak následně probíhají. Dnes jsme ale představili nástroj, který přináší konkrétní řešení problému se zveřejňováním potřebných informací,« řekl Jiří Skuhrovec.

Představitelé EEIP jasně popsali problémy, které v souvislosti se zveřejňováním veřejných zakázek v České republice existují. Ředitel EEIP Michal Mejstřík odmítl obecně zažitou informaci o rapidním snížení počtu vypisovaných zakázek po novele zákona o veřejných zakázkách z dubna loňského roku jako nepříliš pravdivou. Podle analýzy EEIP se totiž loni v Česku uskutečnilo veřejných zakázek nad 10 mil. Kč v objemu za 207,6 mld. Kč, zatímco v roce 2011 to bylo pouze za 202,1 miliardy. »Nové zákonné povinnosti od dubna 2012 nejsou něčím, co by mělo být pro zodpovědného zadavatele překážkou. Problém ovšem nastává hlavně u malých zadavatelů či tam, kde chybí vůle,« připomněl Michal Mejstřík.

Své tvrzení podložil nedávným průzkumem EEIP. Na vzorku 100 náhodně vybraných obcí a příspěvkových organizací, které v roce 2012 zadaly alespoň jednou veřejnou zakázku, ověřovali pracovníci EEIP funkčnost zákonem předepsaného XML rozhraní jejich profilu zadavatele. Výsledek ukazuje, že jen 18 % má profil bez chyby, u 43 % byly zjištěny drobné nedostatky, u 13 % zkoumaných se vyskytly zcela zásadní chyby, a nakonec 26 % těchto zadavatelů rozhraní k profilu zadavatele nezavedlo vůbec.

Podle Jiřího Skuhrovce nejsou tyto případy neplnění zákonných povinností »výsadou« jen malých zadavatelů. »Systém zInfo je proto určen pro zadavatele jakéhokoliv typu, ať již malého či velkého, který chce zveřejnovat podle zákona, možná ještě o něco více.

Systém pro zveřejňování veřejných zakázek zInfo

Certifikovaný profil zadavatele (splnění zákonné povinnosti).

Jednoduché a funkční rozhraní – pro management, audit i veřejnost.

Transparentní zveřejňování nad úroveň zákonné povinnosti, bez práce navíc.

Možnost sledovat zakázky podřízených organizací.

Projekt vznikl za podpory Technologické agentury ČR.

Více informací na: www.zinfo.cz.

ZDROJ. KÚ STŘEDOČESKÉHO KRAJE

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *