Stávka řidičů autobusů na jihu Čech zítra nebude, oznámil dnes hejtman Zimola se zástupci dopravců

Zítřejší stávku řidičů autobusů se na jihu Čech podařilo zažehnat

Řidiči linkových autobusů na jihu Čech zítra, tedy ve čtvrtek 6. dubna kvůli navyšování mezd stávkovat nebudou. Lidé se tak normálně dostanou do práce, k lékaři či do škol. Dnes to po jednání mezi krajem a dopravci sdělil hejtman Jiří Zimola.

Jsem velmi rád, že se tuto nemilou skutečnost podařilo zažehnat a chci velmi poděkovat zástupcům všech dopravců, jejichž zaměstnanci na čtvrtek stávku nahlásili, za jejich přístup,“ dodal jihočeský hejtman. Podle jeho slov se na jednání podařilo nalézt mechanismus, jak se kraj i autobusové společnosti budou na navyšování mezd podílet ke spokojenosti obou stran. „O zmíněném mechanismu budeme ještě hovořit na půdě kraje. Promítne se do něj náš zájem zajistit kvalitní dopravní obslužnost pro cestující při zachování veškerých sociálních jistot pro řidiče autobusů,“ prohlásil Jiří Zimola.

Dopravci se budou na navýšení mezd podílet jednou třetinou

V souvislosti s tím hejtman připomněl, že krajské zastupitelstvo na svém posledním zasedání vyčlenilo na navýšení mezd řidičů 50 milionů korun. Uvolnění této částky však bude podléhat následným kontrolám, protože kraj chce mít jistotu, že se tyto peníze opravdu do platů řidičů promítnou. Jihočeští dopravci se pak budou na nárůstu platů podílet zhruba třetinovou částkou z celé položky. „Aktuálně jsem navíc dostal zprávu, že na vládě je, či již byl, předložen návrh, že krajům bude kompenzovat z části finanční prostředky na platy řidičů stát. Přesnou částku zatím neznám, ale určitě jsme za to velice rádi a chceme vládě poděkovat,“ dodal hejtman.

Náměstek pro dopravu Kubík: Řidiči měli navýšené mzdy už od ledna

Zažehnání stávky s povděkem přivítal i náměstek hejtmana pro dopravu Jan Kubík. „Díky věcnému jednání s dopravci, kteří pochopili, že se i oni musejí podílet na navyšování mezd řidičů, se podařilo avizovanou stávku odvolat. Řidiči měli navýšené mzdy už od ledna a díky kompromisu, ke kterému jsme dnes došli, jim zůstanou zvýšené i nadále. Kraj byl od prvopočátku připraven mzdy zvýšit o 50 milionů korun a na dnešním jednání jsme se dohodli, že dopravci ve svých rezervách také najdou potřebné prostředky,“ upřesnil náměstek hejtmana pro dopravu.

Podle předsedy představenstva společnosti GW BUS Miloslava Mrkvičky se obě strany ubezpečily o tom, že mají společný cíl, kterým je bezproblémová a funkční dopravní obslužnost na jihu Čech. „Stávka je vždy až krajní prostředek. Když to lze, je nutné se jí vyhnout. Avizované zvýšení mezd jsme vypláceli už od ledna a díky dnešnímu úspěšnému jednání v tom můžeme pokračovat i nadále k všeobecné spokojenosti našich zaměstnanců,“ konstatoval Miloslav Mrkvička.

Generální ředitel společnosti ČSAD autobusy České Budějovice Vladimír Homola k tomu dodal, že stávkou by si řidiči a odborová organizace brala za rukojmí malé děti a cestující, kteří tu dopravu nejvíce potřebují. „Jsem proto rád, že jsme s krajem nalezli shodu a dotáhli vše do úspěšného konce,“ uzavřel Vladimír Homola.*

/zr/

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *