Zkušenosti ze Slovenska by mohly pomoci s dostavbou dálnice D4 na jihu Čech formou PPP projektu

Ministerstvo dopravy hledá optimální variantu zajištění dostavby dálnice D4, spojující Prahu s jižními Čechami, stejně jako nové možnosti budování dalších kilometrů dálnic v ČR. Jednou z variant jsou PPP projekty. Zkušenosti ze Slovenska z projektování obchvatu Bratislavy touto formou jsou podle odborníků z přední architektonické, projekční a stavebně-poradenské kanceláře OBERMEYER HELIKA a. s. pozitivní.

Jak dnes v Praze na setkání s novináři připomněli zástupci OBERMEYER HELIKA, na Slovensku byl téměř po dvaceti letech příprav zahájen projekt výstavby dálničního obchvatu hlavního města Bratislavy, jehož cílem je zlepšit dopravní situaci ve městě přesměrováním tranzitní dopravy mimo metropoli. Výběrové řízení, jehož zadavatelem bylo Ministerstvo dopravy SR, se konalo formou tzv. soutěžního dialogu, který spočíval v hledání nejlepšího řešení na základě minimálních požadavků na projekt.

Celý projekt dálničního obchvatu se aktuálně uskutečňuje formou PPP projektu (Public Private Partnership – partnerství veřejného a soukromého sektoru), kdy se prostřednictvím tendru našel dodavatel (koncesionář), který zajistí návrh, výstavbu a údržbu po dobu třicetiletého trvání koncese a na tyto činnosti si obstará i financování (tzv. DBFOM model).

Firma Obermeyer vykonávala funkci technického poradce ve výběrovém řízení výstavby bratislavského obchvatu formou PPP. Na základě vyhodnocení doporučila veřejnému zadavateli, Ministerstvu dopravy Slovenské republiky, nejlepšího uchazeče z pohledu technického řešení,“ vysvětlil Petr Vašina, vedoucí ateliéru dopravních staveb z OBERMEYER HELIKA a. s., a dodal: „Tým skupiny Obermeyer vypracoval technické části zadávací dokumentace pro soutěžní dialog včetně technických příloh koncesní smlouvy v koordinaci s právním a finančním týmem. Po předložení nabídky vyhodnocoval více než 2000 technických dokumentů (harmonogramů, výkresů, technických zpráv, rozpočtů stavby atd.). Výsledkem naší činnosti bylo doporučení nejlepšího uchazeče z pohledu technického řešení.

Do poradenského konsorcia spolu s OBERAMYER HELIKA patřily společnosti PricewaterhouseCoopers (za finanční oblast) a White & Case (za oblast právní). Po vyhodnocení všech návrhů doporučily týmy poradenských firem jako vítěznou nabídku konsorcia firem pod vedením španělského developera CINTRA Infraestructuras Internacional, který nabídl realizaci projektu v investičních nákladech 858 mil. eur.

Česká republika na úspěšnou realizaci PPP projektu na celostátní úrovni zatím čeká. Změnu však naznačuje současný vývoj okolo dostavby a následného zajištění provozu a údržby 32 kilometrů dlouhého úseku dálnice D4 mezi Příbramí a Pískem. Celková délka dálnice D4 dosahuje 84 km, přičemž dokončeno je zatím 47 km, ve výstavbě je dalších téměř 5 km.

Podle plánu Ministerstva dopravy se bude dodavatel k zajištění dostavby dálnice D4 hledat formou projektu typu PPP. Na projekt dálnice s podílem soukromého sektoru byl již jeden tendr na začátku letošního roku vypsán, avšak byl zrušen antimonopolním úřadem. V současnosti Ministerstvo dopravy připravuje druhou soutěž. Vypsání tendru se předpokládá v průběhu podzimu letošního roku a předcházejí mu konzultace s odborníky, na jejichž základě lze pak připravit konkrétní zadávací podmínky.

Petr Vašina, který se za účastnil kulatého stolu Ministerstva dopravy, k tomu dnes uvedl: „Setkání odborníků je velkým přínosem pro celý projekt. Zkušenosti poradců, potenciálních dodavatelů a společná diskuse s odborníky z ministerstva vytváří komplexní pohled na daný projekt.“  

Jak ze slov Petra Vašiny vyplynulo, zkušenost OBERMEYER HELIKA ze slovenského projektu jasně ukazuje, že PPP projekt neznamená automaticky nezdařený či cenově nevýhodný projekt. Naopak pro stát tato forma může znamenat v jednom projektu zadání dodavatele, projektanta i provozovatele a tím zvolení nejvýhodnější nabídky. Petr Vašina uzavřel: "Dostavba D4 je určitě velkou výzvou. Je zde důležitá odbornost, transparentnost a samozřejmě i jednání s partnery, kteří s podobnými projekty mají zkušenosti.

*

/zr/

Vizualizace:

Obchodní centrum Aupark Hradec Králové má být otevřeno ještě letos na podzim. Role architekta a generálního projektanta tohoto projektu se zhostila společnost OBERMEYER HELIKA a. s.

Zdroj: archiv společnosti

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down