Zlín podniká kroky proti přemnoženým divočákům

Statutární město Zlín řeší dlouhodobý problém s přemnožením divokých prasat. Zvířata se při hledání potravy přibližují opakovaně k obytné zástavbě, lidé loni oznámili desítky případů také v Centrálním parku na Jižních Svazích. Odbor městské zeleně vyzývá obyvatele, aby se vyvarovali jakéhokoliv kontaktu s těmito zvířaty a nekrmili je. Loňský zvýšený výskyt divokých prasat se týká rovněž městských pozemků sousedících s honitbami Mladcová-Paseky a Vršava. V obou lokalitách probíhá kontinuální odlov.

„Problém s výskytem divokých prasat se netýká jen Centrálního parku, ale obecně Zlína. Státní správa myslivosti proto vydala dvě povolení k lovu na nehonebních pozemcích. V obou případech se jedná o pozemky statutárního města. Jedna lokalita je za Zikmundovou vilou u honitby Mladcová-Paseky, a druhá se nachází na Horní Vršavě u honitby Vršava. Zde je povolen už několik let lov na takzvané venčící loučce,“ přibližuje Ladislav Hráček z Odboru městské zeleně Magistrátu města Zlína.

V období od 1. září 2023 do 1. ledna 2024 bylo na městských pozemcích uloveno celkem 22 divokých prasat (Horní Vršava 18, Mladcová-Paseky 4). „Zástřelné za ulovené divočáky vyplácí Magistrát města Zlína ve výši pět tisíc korun za zvíře,“ doplnil Ladislav Hráček s tím, že město loni pro odlov divokých prasat navyšovalo rozpočet. Za stejné období myslivci v honitbách ORP Zlín ulovili celkem 720 kusů divočáků.

Divoká prasata mohou pro veřejnost i volně pobíhající psy představovat potenciální nebezpečí. Zvířata mohou být agresivní a reagovat nepředvídatelně, zejména pokud jsou vyrušena nebo cítí ohrožení. V záhonech vyhledávají cibuloviny, v travnatých plochách vyrývají žížaly, hraboše a živočišnou potravu. Nová teritoria si hledají právě kvůli přemnožení.

/tz/

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down