Znovuobjevení Frýdlantska Místní agenda V posledních několika letech se objevují snahy vrátit na Frýdlantsko bohatý společenský život, ekonomickou prosperitu i radost z krásné přírody. Ve své historii bývalo Frýdlantsko většinou prosperující oblastí. Je zde úrodná půda, lesy skýtají velké...
Znovuobjevení Frýdlantska
Místní agenda
V posledních několika letech se objevují snahy vrátit na Frýdlantsko bohatý společenský život, ekonomickou prosperitu i radost z krásné přírody.
Ve své historii bývalo Frýdlantsko většinou prosperující oblastí. Je zde úrodná půda, lesy skýtají velké bohatství, malé továrny, které byly hlavně na přelomu 19. a 20. století vybudovány, vesměs prosperovaly. V posledních 50 letech však jako by kraj stíhala smůla. Poválečné vysídlení, zpřetrhání tradic, ekonomický úpadek, silné znečištění ovzduší a vody, nedostatek financí na nápravu - to jsou potíže, se kterými se dnes Frýdlantsko musí potýkat.
Nicméně, v současnosti opět svítá naděje na změnu. Frýdlantsko je jednou z oblastí, kde se realizuje Lokální agenda 21. O uplatnění této myšlenky se zde snaží především Společnost pro Jizerské hory, o. p. s.. Její členové mají velmi ambiciózní cíle - v budoucnu by totiž chtěli Lokální agendu 21 rozšířit i mimo Frýdlantsko, zejména až na celou východní stranu Jizerských hor. Prvním cílem je rozhýbat spolupráci mezi jednotlivými obcemi, oslovit veřejnost a podpořit aktivní organizace i jednotlivce, kteří by chtěli pro rozvoj oblasti něco konkrétního dělat.
Jedním ze "startovních kroků" Lokální agendy 21 bylo vybudování dvou cyklotras, které propojily řadu dosud turisticky opomíjených obcí. Pohodová a Pašerácká cyklotrasa byly slavnostně otevřeny letos v květnu. V červenci vydala Společnost pro jizerské hory, o. p. s., průvodce oběma cyklotrasami pro veřejnost. Brožura s názvem Hrádeckem a Frýdlantskem na kole informuje o zdejší krajině, dějinách, o místních sdruženích a jejich aktivitách a obsahuje i praktické informace pro návštěvníky. Ve stejné době vznikl videodokument, který může sloužit i jako inspirace tomu, kdo by se rád pokusil o něco podobného.
"Samotné cyklotrasy ještě nevznikaly na principu Místní agendy 21, k tomu by byla nutná přinejmenším důkladná veřejná diskuze. Cyklotrasa je pro nás spíše didaktickou pomůckou, s jejíž pomocí chceme vysvětlit smysl dalších plánovaných kroků. Nechceme totiž představovat Agendu 21 ani trvale udržitelný rozvoj jako teoretické koncepty. Na příkladu cyklotrasy můžeme ukázat, čeho vlastně hodláme dosáhnout," vysvětluje PhDr. Jitka Doubnerová ze Společnosti pro Jizerské hory.
Cyklotrasy umožní odlehčit turisticky přetíženým částem Jizerských hor a naopak přivést turisty tam, kde by je rádi uvítali. Podporuje takový cestovní ruch, který je šetrný k životnímu prostředí. Spolu s turisty přinese kraji také nové pracovní příležitosti. Realizátoři si od ní slibují i oživení společenského dění: přinejmenším každoroční slavnostní odemykání trasy by se mohlo stát novou místní tradicí. Na realizaci cyklotrasy pak navážou další akce, do kterých už bude zapojena široká veřejnost - například diskuze o možnostech dalšího rozvoje rekreačního využití oblasti, šetrného k životnímu prostředí.
Samotná realizace cyklotras již pomohla navázat spolupráci mezi několika obcemi, kterými trasy prochází. Navíc by mohly přispět také k zapojení škol do Místní agendy 21: "Chceme navrhnout, aby žáci mapovali okolí cyklotrasy a sledovali například stav drobné architektury - pomníčků, kapliček... Školy by pak mohly převzít jakýsi "patronát" nad určitým úsekem trasy a nad konkrétními památkami."
Řada aktivit, které zde mají rozhýbat proces Místní agendy 21, směřuje k tomu, aby se lidé více zajímali o svůj kraj. Kromě cyklotras jsou to například výtvarné soutěže pro děti, tematicky zaměřené na okolní přírodu, nebo koncerty pro říčku Smědou, které se konají několikrát do roka. K loňským prvním pokusům plánování vize rozvoje města spolu s veřejností, které se uskutečnily například ve Frýdlantu, v Desné a v Jablonci, brzy přibudou další. Z letošních akcí jistě stojí za zmínku česko-německo-polská konference Současnost a budoucnost Jizerských hor, která spojila odborná lesnická a krajinářská témata s oslovením obcí a neziskových organizací.
"S pojmem Místní agenda 21 zacházíme stále opatrně, není to něco, co by lidem hned přirostlo k srdci. Doufáme však, že dobré věci, které se za touto myšlenkou skrývají, se nám podaří využít, nehledě na ten poněkud nešťastný název," doufá Jitka Doubnerová.
Eva Rázgová,
Ústav pro ekopolitiku, o. p. s.
FOTO ARCHÍV