Znovuotevřené Arcidiecézní muzeum v Olomouci láká na křížovou chodbu i multimediální expozici

Po dvouleté rekonstrukci se v pondělí 24. dubna otevřelo Arcidiecézní muzeum Olomouc včetně románského paláce biskupa Zdíka. Poprvé v novodobé historii jsou zpřístupněna všechna čtyři ramena gotické křížové chodby se středověkými nástěnnými malbami.

Obdobně o patro výš je díky nové lávce nad klenbami ambitu možné projít nejen pozůstatky někdejšího paláce biskupa Zdíka s bohatě zdobenými románskými okny, ale celý ochoz. Navíc po stavebních úpravách v části podkroví někdejšího kapitulního děkanství vznikl prostor pro novou stálou expozici, která přiblíží kulturně-historický vývoj Svatováclavského návrší,“ upřesnil Ondřej Zatloukal, ředitel Muzea umění Olomouc, jehož je Arcidiecézní muzeum součástí.

Slavnostního znovuotevření muzea se zúčastnil hejtman Olomouckého kraje Josef Suchánek a společně s ním radní pro oblast kultury Jan Žůrek a náměstek hejtmana pro sociální oblast Ivo Slavotínek. Olomoucký kraj provoz Muzea umění Olomouc každoročně podporuje dotací ve výši sedmadvaceti miliónů korun.

„Arcidiecézní muzeum je významným kulturním stánkem nejen v Olomouckém kraji, ale v celé republice. Těší mě, že právě u nás bylo založeno první muzeum v republice orientované na duchovní oblast, která má v naší kultuře významné postavení,“ řekl Josef Suchánek.

Opravené muzeum nabízí novou stálou expozici s názvem Zde se nacházíte. Návštěvníci mohou vyrazit na virtuální procházku zdejším návrším v pravěku, středověku a novověku. „Už během vývojových aktivit jsme mysleli hlavně na to, aby lidé zažili něco netradičního. Na druhou stranu byla důležitá přesnost, dostatek informací a podkladů, které jsme dostávali díky spolupráci s historiky,“ vysvětlil Vojtěch Buday ze společnosti Tasty Air, která vytváří virtuální a rozšířenou realitu.

Všechny stavební změny jsou součástí projektu vlastníka objektu, Metropolitní kapituly u sv. Václava v Olomouci, financovaného z prostředků IROP prostřednictvím ITI Olomoucké aglomerace. Uživatelský komfort pomohlo zvýšit více než 35 milionů korun, které Muzeum umění získalo z projektu IROPu na využívání sbírkových fondů, jejich restaurování a zpřístupnění v nové expozici i v dalších částech Arcidiecézního muzea.*

/zr/

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down