Když se letos v lednu na internetových stránkách Topolné na Uherskohradišťsku (www.topolna.cz) objevila anketní otázka, zda by její obyvatelé chtěli dostávat SMS zprávy o aktuálním dění v obci, plných 75 procent hlasujících zvolilo kladnou odpověď.
Zprávy z obce přímo do mobilu
Má však tato forma vůbec smysl v obci, v níž žije necelých 1570 obyvatel a která nemá žádné odlehlé místní části? Není vhodnější spíše pro větší sídla?
Starosta Topolné Jiří Košut nesouhlasí: "Poprvé jsem o SMS začal uvažovat, když jsem netrpělivě vyčkával ve stojící koloně automobilů, až bude vyproštěn uvízlý kamión blokující hlavní komunikaci mezi naší obcí a sousedními Bílovicemi. Říkal jsem si, co bych dal za to, kdybych byl o této situaci včas informován a domů mohl zvolit jinou cestu." Rychlou informaci o tom, že je neprůjezdná silnice do obce, starosta uvádí jako příklad, kdy textová zpráva je pro občany užitečnější než pouhé hlášení v místním rozhlase. "I kdyby SMS nepřijímali všichni občané, stačí pak už třeba jen pětina z nich, aby se to od nich dozvěděli také ostatní," domnívá se. "Další význam této formy vidím pro krizové řízení, dejme tomu při jarní oblevě či jiné hrozící živelní pohromě."
VÍCE OBCÍ: NIŽŠÍ PAUŠÁL
Jiří Košut spočítal, že při dvou textových zprávách rozesílaných týdně dvěma stovkám příjemců by tato forma obec stála 39 040 Kč ročně. Pro občana by šlo o bezplatnou službu, vše by hradila obec. "Časem by se jistě dalo uvažovat o spolupráci s okolními obcemi, což by snížilo náklady na měsíční paušál, který by se rozpočítal mezi více obcí. Klesla by také ceny SMS zpráv díky tomu, že by se jich odesílal vyšší počet a u providera by se získala progresívní sleva," tvrdí Jiří Košut.
V Topolné chtějí využít služby některého providera, aby SMS odcházely naráz z jednoho speciálního čísla. K tomu by bylo nutné vyvinout uživatelskou aplikaci obsluhovanou třeba i z notebooku přes internet se zabezpečeným přístupem. Cenu za ni starosta odhaduje na asi 15 tisíc korun. Díky aplikaci by se systém mohl ovládat prakticky odkudkoliv a časem by se příjemci "esemesek" mohli zatřídit do skupin, z nichž jednou by určitě byli zastupitelé. Ale i občané by si mohli vybrat, o jaké zprávy by měli zájem a o které by naopak nestáli. Třeba lidé, kteří nepoužívají automobil, by se mohli vzdát dopravních informací.
V BŘEZOLUPECH PRODAVAČI TRENÝREK ZÚSTÁVAJÍ BEZ ŠANCÍ
V jiné, zhruba stejně velké obci (1548 obyvatel) na Uherskohradišťsku - Březolupech - už textové zprávy z obecního úřadu rozesílají od roku 2001. Jak uvedl starosta Ing. Petr Kukla, vedla je k tomu snaha informovat o aktuálním dění v obci i ty její obyvatele, kteří v době hlášení místního rozhlasu nejsou doma či hlášení nemohou dobře slyšet.
"Pomocí SMS posílám pouze úřední hlášení typu "kdy ordinuje lékař", "pošta je zavřena", "termíny platby poplatků", "poslední rozloučení s občany", "porucha na vodovodu" apod. Z komerčních zpráv pak jen ty, které jsou úzce spjaty se životem obce. Třeba kdy budou hody či jaký je termín konání poutě. Rozhodně "neotravujeme" občany například sdělením že do obce přijel prodavač trenýrek," říká starosta.
O tom, která zpráva bude poslána jako SMS, běžně rozhoduje pracovnice obecního úřadu, v případě nejasností pak starosta. Právě on však obvykle zprávy formuluje a sám je rozesílá, neboť software (dreamcom.cz) pro zasílání SMS má nainstalovaný na svém počítači.
STÁLE UŽŠÍ SMS BRÁNY
"Abychom mohli začít posílat občanům SMS, museli jsme na obecním úřadě vyřešit časově neomezené připojení k internetu. Nemusí být nejrychlejší, ale určitě trvalé. Například i dnes při posílání bezplatných zpráv na Vodafone činí prodleva mezi zprávami zhruba 12 sekund," vysvětluje starosta. "Velký problém však představuje zajištění softwaru na obsluhu SMS bran jednotlivých operátorů. Už před třemi čtyřmi roky operátoři začali znepříjemňovat bezplatné užívání svých SMS bran, což pro nás znamenalo neustálou aktualizaci softwaru. Někdy se stává, že než tvůrci softwaru překonají novou úpravu SMS brány, nemůžeme bezplatně - i dva, tři dny - zprávy posílat. Placené brány ovšem fungují spolehlivě. My používáme placenou bránu na SMS.cz (pro T-Mobile) a bezplatnou pro sítě Vodafone a Eurotel. Ovládání programu pro rozesílání SMS je přitom přibližně stejně náročné jako zvládnutí dejme tomu Outlooku," dodává starosta. Podle něho si rozeslání dvou stovek zpráv do sítí všech operátorů vyžádá - funguje-li vše, jak má - asi 20 minut včetně napsání zprávy.
V Březolupech diferencují mezi příjemci zpráv. Zákazníci T-Mobilu za tuto službu obci hradí roční poplatek ve výši 100 Kč, klienti jiných operátorů ji zatím využívají zdarma. Sama obec pak ze svého rozpočtu hradí udržovací poplatek za software v průměru kolem 200 Kč ročně. Zpočátku obec posílala SMS zprávy na 300 mobilních telefonů. Po zpoplatnění brány T-Mobile počet uživatelů služby klesl o jednu třetinu. Starosta připouští, že některá telefonní čísla, na něž obec SMS zprávy odesílá, už možná patří někomu, kdo třeba ani v Březolupech již nebydlí. Inženýr Kukla ovšem zároveň připomíná, že "esemesky" si nechávají vědomě zasílat i někteří občané, kteří žijí mimo obec, ba dokonce i v zahraničí, ale nechtějí s ní ztratit kontakt.
JAK ÚSPĚŠNĚ ZAČÍT
Co byste poradil obci, která o rozesílání textových zpráv teprve uvažuje? zeptali jsme se starosty Březolup. "Neměla by se bát zpočátku posílat SMS zprávy třeba jen deseti lidem. Já osobně jsem asi dva měsíce zkušebně tyto zprávy posílal pouze dvěma desítkám svých známých a teprve pak tuto službu rozšířil o ostatní zájemce. Podobně bych doporučil už od počátku zapracovat posílání SMS i do dalších systémů, například na obecní www.stránky. My jsme to provedli až později. Teď však už rozjíždíme i posílání aktuálních zpráv na e-mailové adresy. A radil bych také, aby si obec hlídala aktuálnost databáze telefonů, na něž SMS bude posílat," uzavřel Ing. Petr Kukla.