Autor
Kategorie:
Ekonomika

Zůstanou miliardy v Bruselu?

Druhé pracovní jednání Ekonomické rady Asociace krajů ČR (ERAK) vedené prof. Janem Švejnarem počátkem dubna v Praze se mj. zabývalo také stavem čerpání evropských strukturálních fondů v České republice. Jak shrnul nálezy ekonomické rady její místopředseda Jan Mládek, aktuálně v tomto směru existují...

Druhé pracovní jednání Ekonomické rady Asociace krajů ČR (ERAK) vedené prof. Janem Švejnarem počátkem dubna v Praze se mj. zabývalo také stavem čerpání evropských strukturálních fondů v České republice. Jak shrnul nálezy ekonomické rady její místopředseda Jan Mládek, aktuálně v tomto směru existují dvě hlavní hrozby.

»Prvním rizikem je, že se nepodaří tzv. zasmluvnit dostatek projektů na vyčerpání té celkové částky, která byla pro ČR v tomto plánovacím období určena, tedy 789 mld. Kč. Plánovací období skončí na konci roku 2013 a Česku dnes stále chybí podepsat smlouvy za zhruba 200 mld. Kč. Ještě větším rizikem však je, že při následných kontrolách veškerého účetnictví, faktur a smluv k projektům v Bruselu nebude kvůli formálním a jiným nedostatkům schválena řada projektů a faktury nebudou České republice, potažmo budoucí vládě proplaceny. Naším odhadem může jít o 50 až 100 mld. Kč,« uvedl Jan Mládek.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *