Zvířatům i útulkům může pomoci účinná komunikace

V České republice je 350 zvířecích útulků. Řada z nich je dlouhodobě přeplněná a další nápor zažijí po Vánocích a silvestru. Podle dostupných údajů je nyní v útulcích umístěno přes 8000 zvířat, což je o 30 % více než před pěti lety.

Obce proto aktivně pomáhají situaci s opuštěnými zvířaty řešit.  Chytré komunikační metody pomáhají ztraceným zvířatům, nešťastným majitelům i obecním pokladnám. Náklady na umístění zvířat nalezených či odchycených ve svém katastrálním území totiž nesou obce a města. Pro obecní pokladnu umístění jednoho zvířete za den v útulku navíc znamená vydat 50 až 80 Kč z rozpočtu. Město nebo obec má přitom povinnost ponechat zvíře v útulku alespoň osm měsíců. Teprve pokud se do té doby nenajde majitel, umožňuje zákon obci zvíře uspat. Tomu se nově daří předcházet informováním občanů, kteří na mobilní telefon zdarma obdrží informaci o nalezeném či ztraceném domácím mazlíčkovi.

K tomu, aby se našel majitel nalezeného zvířete, ztracené zvíře samotné, nebo aby obec informovala občany, že je v útulku nový pes nebo kočka k adopci, přitom často stačí jen oslovit občany v obci. Oproti zprávě na obecních stránkách má totiž upozornění v mobilu mnohem vyšší čtenost a efektivitu. Starostové proto stále častěji využívají tento moderní komunikační nástroj, díky kterému mohou hromadně a přitom cíleně oslovit pejskaře nebo všechny občany ve své samosprávě. Urychlí tak umístění zvířete mimo útulek nebo ho dostanou co nejdříve k jeho majiteli.

„Informovat občany SMS zprávou nebo e-mailem přímo do mobilu se nám velmi osvědčilo. Rapidně se tak zvyšuje šance na nalezení ztraceného psa nebo původního majitele nalezeného zvířete. Právě pro tento účel jsme v Mobilním rozhlasu založili skupinu Pejskaři. Oslovením této skupiny zasáhneme nejrelevantnější občany, kteří nám mohou pomoci s hledáním majitele nebo se ihned dozví, že právě jejich miláček se zaběhl. Tím uděláme dobrý skutek a ještě snížíme náklady města na odchyt a případné živení opuštěného zvířete,  řekl Ing. Roman Zettlitzer, starosta Chlumce.

Obce mohou samozřejmě komunikační systém využít i v případě, že si pejskaři chtějí navzájem pomáhat, organizovat společná venčení, výcviky, setkání milovníků zvířat nebo třeba připomenout blížící se termín platby poplatku za psy, očkování nebo kastrace.*

/TZ/

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *