Zvítězí zdravý selský rozum? Podpoříte město Chlumec nad Cidlinou v jeho soudním sporu?

Svaz měst a obcí ČR a Sdružení místních samospráv ČR se svorně obrátily na starostky a starosty všech českých moravských a slezských sídel s naléhavou prosbou o podporu města Chlumce nad Cidlinou v jeho vleklém sporu ohledně spadu listí ze vzrostlých stromů, rostoucích na veřejných prostranstvích, na soukromý pozemek.

Na město Chlumec nad Cidlinou v Královéhradeckém kraji byla před třemi roky podána žaloba od vlastníka soukromého pozemku, že ho obtěžuje spad listí z aleje vzrostlých stromů javorů mléče. Po několik let před žalobou vždy byla nepsaná dohoda, že spadané listí vlastník nemovitosti vyvezl na veřejné prostranství a pracovníci technických služeb je odvezli. Dohoda byla plněna.

Vlastník nemovitosti však posléze podal na město žalobu, že ho již odklízení listí obtěžuje s tím, ať město vzrostlé stromy ořeže nebo pokácí anebo ať je mu listí odklízeno vlastníkem stromů. Jak upozorňuje Svaz měst a obcí ČR, prvoinstanční soud (Okresní soud Hradec Králové) město naprosto nepochopitelně odsoudil k tomu, že se město musí zdržet vůči navrhovateli jakýchkoliv – tedy všech imisí! Vzrostlé stromy jsou staré více než 90 let, ale jsou podle posudků soudních znalců – arboretistů v dobré zdravotní kondici. Jsou přes 20 metrů vysoké a koruny nejdou radikálně ořezat, protože by byly stromy usmrceny. Spadu listí na soukromý pozemek nelze technicky nijak zabránit, první větší vítr by jakékoliv velké sítě potrhal. Stromy však nelze podle nekompromisního vyjádření orgánů státní správy v oblasti životního prostředí (stavební úřad i odvolací orgán Královéhradeckého kraje) skácet bez hrozby vysoké finanční sankce.

Protože alej javorů mléče byla vysazena před 90 lety tři metry od hranice cizího pozemku a plní bezesporu velmi významnou funkci z hlediska životního prostředí v intravilánu obce u Domu dětí a mládeže, který pravidelně navštěvuje 550 dětí. Podle SMO ČR si však soukromý vlastník přímo pod korunami těchto stromů naprosto nevhodně zřídil před dvanácti lety okrasnou, velmi členitou zahrádku se vzácnými dřevinami, s bazénem a zahradním domkem, ačkoliv měl možnost založit ji na vhodnějším místě své parcely.

Rada města se proti nesmyslnému rozsudku okresního soudu odvolala ke Krajskému soudu v Hradci Králové. Odvolací soud město k všeobecnému zděšení i chlumecké veřejnosti odsoudil k pravidelnému úklidu listí na příslušném soukromém pozemku po devět měsíců v roce, s určenými časovými intervaly! Navždy! Tento judikát nemá odkladný účinek.

Město Chlumec nad Cidlinou se odvolalo k Nejvyššímu soudu ČR a čeká napjatě na výsledek. V tomto mezidobí zaměstnanci města pozemek uklízí za pozornosti ČT 1. Vlastník pozemku na město jako stranu žalovanou podal navíc návrh na exekuci majetku, neboť podle jeho názoru město neuklízí kvalitně – podle jeho představ.

Proto nyní Okresní soud Hradec Králové řeší, zda městu udělí finanční sankci a potvrdí návrh na exekuci dvoumiliardového majetku města!

SMO ČR ve svém apelu na další  obce a měst, aby podpořily Chlumec nad Cidlinou, uvádí i následující: „Tento spor je i o tom, zda mají pracovníci města doslova lézt po kolenou jako otroci a ručně vybírat listy z členitých okrasných dřevin, z nepřístupných okapů za trojitým ostnatým drátem atd. Město se snaží nařízení soudu plnit přiměřeným způsobem stejně, jako uklízí i rozlehlé veřejné plochy. Město, jako žalovaný subjekt, nemá navíc možnost kontrolovat a dokumentovat průběžný úklid listí vlastníky, prý z důvodu ochrany soukromí.“   

Svaz měst a obcí ČR proto žádá územní samosprávné celky o podporu kategorického odmítnutí a zrušení nebezpečného judikátu, který zásadně mění dosavadní vztahy v občansko-právní rovině. Obce a města by jinak musely začít uklízet spad listí na soukromých pozemcích, což bude časem stát vysoké výdaje z veřejných prostředků. To samé nebezpečí sporů nyní hrozí i mezi sousedy soukromých vlastníků. Přestože vzrostlé stromy poskytují kyslík, stín, domov pro zpěvné ptactvo a hmyz, významně ochlazují klima v horkých letních měsících, hrozí reálné nebezpečí jejich postupného nelegálního odstraňování, protože se bohužel stanou nepohodlnými i pro jejich nešťastné vlastníky, kteří budou muset donekonečna platit náklady za spad listů.

Sdružení místních samospráv ČR k tomu poznamenává: „Jsme si dobře vědomi odpovědnosti, kterou v tomto ohledu obce – jako každý jiný vlastník – mají ve vztahu k vlastní zeleni. Tato odpovědnost, například povinnost odklízet listí, by však neměla být dohnána za hranici absurdity, musí mít rozumnou míru. Věříme, že Nejvyšší soud pomůže k nalezení takovéto rozumné míry. V opačném případě by se mohlo stát, že žalob, které budou inspirovány chlumeckou „kauzou“, bude přibývat a obce se ocitnou pod značným tlakem, aby zajistily v krajním případě každodenní a zcela dokonalý úklid spadaného listí, což by v praxi znamenalo obrovský nárůst nároků na finanční a lidské zdroje samospráv. A nejen jich, v podobné situaci jsou desetitisíce, možná statisíce soukromých vlastníků, kteří mají vysazené stromy v blízkosti hranic pozemku se sousedem.

Jak SMO ČR, tak SMS ČR proto naléhavě žádají radnice o rychlé potvrzení podpory města Chlumec nad Cidlinou, které je třeba zaslat na emailovou adresu jana.jelinkova@chlumecnc.cz, aby město Chlumec nad Cidlinou mohlo tyto písemně vyjádřené  podpory soustředit, mediálně je zveřejnit a současně zaslat jako doplněk odvolacích dokumentů na Nejvyšší soud ČR.*

Podporu lze vyjádřit například tímto textem:

Vyjadřujeme podporu městu Chlumec nad Cidlinou ve věci sporu ohledně úklidu spadu listí z veřejného prostranství na soukromý pozemek.

Obec (město):

starosta:

/zr/

Ilustrační foto: archiv

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down